Не съществува конкретен срок на годност за матрака изобщо. Едно обаче е сигурно: когато вашият матрак остарее, ще го разберете. Той започва да става неудобен, почистването – дори с използването на професионални услуги – граничи с невъзможното, а освен това на допир не се усеща толкова мек и комфортен.
Още: Яжте тези храни и никога няма да имате целулит
Още: Чували ли сте за пеганизъм - новата хранителна мода?
Нещо повече – специалистите от medico.bg са категорични, твърдейки, че твърде стар матрак, който продължава да се използва активно, причинява редица здравословни рискове за своя притежател. Какви точно са те, ще разберете в следващите редове.
Старите ортопедични матраци започват да губят специалните си свойства
Потребителите със ставни заболявания, шипове във врата и други здравословни проблеми често прибягват до инвестирането в удобен и качествен ортопедичен матрак. С напредването на времето обаче той започва да губи своята основна функция – да облекчава симптоми като болка, усещане за скованост, събуждане със схващане. За съжаление, продължителното му използване може да доведе до рецидив на клиничната картина, която до този момент е била третирана и лекувана с въпросния продукт.
Степента на удобство на анатомичния матрак намалява с всеки изминал ден
А с това се увеличава възможността от поява на всички онези заболявания и симптоми, които изброихме по-горе. Имайте на предвид, че всички съвременни матраци са от анатомичен тип. Добра идея да удължите това им качество във времето е да заложите на топ матрак. Той ще ви отпусне, така да се каже, кредит от няколко месеца или година-две, през които да съберете средства за нов матрак.
Още: Зеленчукът, който спира косопада
Влошаване на здравословното състояние при наличие на астма
Специалистите най-често съветват потребителите с астма и респираторни проблеми да залагат на така наречените антибактериални матраци. Те често имат специални вложки от сребърни нишки или „добавената стойност“ на алое вера гел, внедрен в отделните слоеве. Ролята им е да облекчават симптомите при астма. С годините обаче тези качества намаляват. Нещо повече – обикновеният поостарял матрак също може да влоши симптомите при бронхиална и хронична астма.
Внимание: акарите обожават старите матраци
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако трябва да си избират къде да се заселят, ще предпочетат матрак, използван поне 10 години. Той има незабележими дупки, вече не притежава никакви защитни слоеве и е изключително уютен и гостоприемен към тях. Сами по себе си акарите водят до следните рискове за вашето здраве (освен че борбата срещу тях е доста продължителна и трудна): алергични реакции, кожни проблеми, респираторни усложнения, отключване на астма, синузит и други хронични заболявания, засягащи горните дихателни пътища.
Най-честите рискове от стария матрак: екзема и болки в кръста
Според експертите по сън на всеки двама от четирима притежатели на стар матрак се отключва един от тези здравословни проблеми. За съжаление, в 45% от случаите дори се наблюдават и двата симптома. Притеснителното от дерматологична гледна точка е фактът, че при екзема и друг кожен проблем в следствие на вече некачествения матрак, потребителят рядко осъзнава каква е реалната причина за нея. Добрата новина е, че при болки в кръста по-често се усещаме откъде идват проблемите ни. Това означава, че наличието на двата най-срещани симптоми от спане на лош и стар матрак, е основание за неговата смяна възможно най-скоро.
Ако смятате, че и вашите матраци у дома вече не са годни да изпълнят основните си функции, заповядайте в Медико, където ви очаква огромно разнообразие от първокласни продукти за сън на отлични цени.
Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти