Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Акценти от документалния конкурс на 29-ия София Филм Фест

24 февруари 2025, 11:31 часа • 275 прочитания

В документалния конкурс на София Филм Фест са включени 12 забележителни творби, някои от тях директно след световните им премиери на фестивали като Сънданс 2025 и току-що завършилото Берлинале. Организаторите на ежегодния софийски фестивал, който ще се проведе от 13 до 31 март, представят част от селекцията на филмите в конкурсната програма, които през 2025 година ще бъдат оценявани от авторитетно жури в състав: продуцентът Миха Чернец (Словения), режисьора, монтажист и кинокритик Валентина Ганева (САЩ) и режисьора и продуцент Борис Десподов (България).

Филми в документалния конкурс

Кадър от филма "Ген_", източник: София Филм Фест

Още: Гледаме филми за Милена Славова и Лазар Радков на 29-ия София Филм Фест

"Ген_" ("GEN_") пристига в София непосредствено след премиерата му в програмата на Сънданс ’25. Това е десети пълнометражен филм на документалиста Джанлука Матарезе, чиито творби са представяни през годините във Венеция, Амстердам, Солун, Копенхаген, Торино и др. Новият му разказ повдига завесата върху връзката лекар-пациент и емоционално наситените разговори около чувството за удовлетворение. "Има едно място в Милано, където мъжете и жените могат да мечтаят да имат деца; където мъжете и жените могат да мечтаят да заживеят с този пол, в който усещат, че е тяхната истинска идентичност. Това се случва благодарение на националната здравна система, осигуряваща реализиране на тези мечти, при това без допълнителни финансови условия. Всеки ден ръководителят на този специален медицински отдел Маурицио Бини, високо образован и понякога политически некоректен доктор, се опитва да балансира между противоречията, провокирани от желанията на телата, и забраните, властващи в обществото. Неговата борба не е само в името на пациентите – той се опитва да поддържа обществените услуги в една система, в която все по-категорично властват пазарните сили и политическите ограничения. В тази история представяме последната фаза от неговата кариера... Това не е филм, посветен на политиката и медицината – това е филм за начина, по който интимността се превръща в тема за политиците. Ние открихме в тази болница топлота, съпричастност, човечност и смелост да се бориш за своите мечти", споделя режисьорът Матарезе по повод премиерата на филма му в световния документален конкурс на Сънданс ’25.

Кадър от филма "Пол", източник: София Филм Фест

Още: Петте заглавия, които допълват Балканския конкурс на София Филм Фест

Новият филм на канадския сценарист, режисьор и добър приятел на София Филм Фест Дени Коте "Пол" участва в програмата на Берлинале 2025. Изборът на режисьора е да представи една съвсем лична история за човек, който дръзва да превъзмогне тревожността и депресията си, за да намери нов път, сила и самочувствие да взима решения в живота си. Изборът на Пол е да открие сигурност в домакинската работа за властни жени, известни като "доминейтрикс", на които той се чувства изцяло подчинен – те му заповядват, той раболепно и щастливо изпълнява и създава виртуална терапевтична фантазия "Чистя, за да спася живота си", споделена в неговите социални мрежи. Познат със свои предишни филми на публиката в София ("Нашият личен живот", "Вик и Фло видяха мечка"), Дени Коте е привърженик на експериментите в киното, на дръзките идеи и провокативните персонажи - тези важни фактори присъстват и в новия му документален филм "Пол".

Кадър от филма "Тихи наблюдатели", източник: София Филм Фест

Представен на София Мийтингс и селектиран в програмата на МФФ за документално кино в Амстердам (IDFA), "Тихи наблюдатели" е новият филм на Елица Петкова (пълнометражният ѝ дебют "Жалейка" спечели Голямата награда в Международния конкурс на 20-ия СФФ през 2016 година). Действието се развива в българско планинско село, където животни разкриват различни суеверия. Една котка се превръща във вампир, магаре – в омагьосан човек, а куче е нарочено за убиец на кокошки. През погледa на животните зрителите стават свидетели на постепенното изчезване на хората в отдалеченото населено място. Филмът е копродукция между България и Германия, като Елица отново работи в тандем с операторката Констанце Шмит.

Още: Иранският режисьор Мохамад Расулоф, номиниран за "Оскар", идва в България за София Филм Фест

Кадър от филма "От кота нула", източник: София Филм Фест

"От кота нула" е изключително силен и въздействащ филм, който българската публика ще има шанса да види на голям екран след предствянето му на много фестивали, между които Торонто, Таормина, Солун, Палм Спрингс и др. Това бе официалното предложение на Палестина към Американската киноакадемия и представлява мозайка от 22 късометражни документални филма за реалността, в която живее населението в ивицата Газа. Инициативата за създаването на този проект е от страна на известния палестински режисьор Рашид Машарауи, който влиза в ролята на продуцент, заедно с Лаура Николов. "От кота нула" се превръща в платформа на младите творци да изразят себе си, като всеки филм е с продължителност от 3 до 7 минути и представя уникална гледна точка към случващото се в Газа, към предизвикателствата, трагедиите и моментите на сила на духа, с които се сблъсква населението.

Още: Режисьорът Коста Биков ще получи Специалната награда на 29-ия София Филм Фест

Кадър от филма "Децата на Поподия", източник: София Филм Фест

Грузинската режисьорка София Баблуани е възпитаник на Академията за изящни изкуства в Париж и на Брюкселската филмова школа. Нейният първи пълнометражен документален филм носи името "Децата на Поподия" и разказва за вдъхновяваща малка територия, в която младежи от различни вероизповедания могат да живеят и общуват свободно, да растат в разбирателство и да се учат да приемат особеностите на хората около тях. Мястото е пансион на границата между Грузия и Турция, който предлага алтернативен начин за съвместно съществуване, а идеята за създаването му е резултат от бурна любовна история между двама души, възпитани с ценностите на различни религии.

Източник: София Филм Фест

Още: Гледаме новите филми с Изабел Юпер, Жулиет Бинош и Рейф Файнс на София Филм Фест

Публиката на 29-ия СФФ ще има възможност да се срещне с още един уникален филм – това е награденият в Сънданс ’24 режисьорски дебют на Карла Гутиерес "Фрида Кало", посветен на легендарната, емблематична художничка. Авторката на филма разчита на забележителни архивни кадри, музика и оживели писма, есета и интервюта, пресъздадени чрез анимация, вдъхновена от творбите на Фрида. Този подход дава шанс на зрителите да се потопят във вътрешния свят, сложните взаимоотношения и събитията, които са се отразили на нейните художествени творения.

Още: Български документални премиери на 29-ия София Филм Фест

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес