Ако като деца сте страдали от проблеми с оралното здраве и с подреждането на зъбите в зъбната редица, вероятно си спомняте безплатното зъболечение и апаратчето за изправяне на зъбите, което не вършеше особена работа и приличаше на чене по твърдото си небце. Съвременното ортодонтско лечение е различно и обещава отлични и бързи резултати със средства, които са удобни и много по-малко забележими.
Какво е ортодотско лечение?
Ортодонтското лечение има за цел подобряване на оралното здраве чрез подреждане на неравните, струпани или ротирани зъби на правилните им места, като по този начин се подобрява захапката и се минимизира рискът от патология на зъбите. То е особено ценно за пациенти с тежки изменения на захапката, които водят и до асиметрия на лицето, социална изолация, ниско самочувствие, проблеми с говора и дори с дишането.
Как да гарантираме, че резултатите от лечение с брекети остава за цял живот
Въпреки че това лечение е най-ефективно в ранна детска възраст, чудесни резултати могат да бъдат постигнати в съвременната ортодотска практика и на средна възраст. При възрастните обикновено се прилага при необходимост преди поставяне на импланти или протези, както и при сънна апнея, кръстосана захапка, дисфункция на темпоромандибуларната става и други проблеми, неприсъщи за децата.
Щракащата или скърцаща челюст – трябва ли да посетите ортодонт
Проблемите, свързани с подреждането на зъбите в зъбната редица, неправилната захапка и т.н. се решават най-често с помощта на шини или брекети. Каква е разликата между шини и брекети и какво точно е предназначението им?
Каква е разликата между шини и брекети?
За да отговорим на въпроса каква е разликата между шини и брекети, необходимо е да разгледаме какво представляват шините и какво – брекетите, както и какви са техните предимства и недостатъци.
Какво са шините?
Макар да има различни видове шини като тези, които се използват при пациенти, скърцащи със зъби по време на сън, обещаващи превенция на опасния навик, както и подобрение на състоянието на пациентите със сънна апнея, в случая ни вълнуват шините, използвани за подреждане на зъбите.
Шините са преназначени за дискретно лечение на криви и неправилно подредени зъби, тъй като са прозрачни, могат да се свалят при нужда – важни събития, срещи и други, като по този начин лечението остава скрито за околните. По-притеснителните пациенти, които се тревожат от реакцията на околните – особено децата, които се притесняват от връстниците си, предпочитат шини. Известно е, че децата могат да бъдат много жестоки и да се присмиват на различните от тях, което да доведе до трайни щети върху крехката детска психика на жертвата. Пълната прозрачност на шините, наричани още алайнери, ги прави невидими за околните, а подвижността им позволява да се свалят при хранене. Основните им недостатъци са високата цена и че са подходящи само за по-леките случаи.
Още: Брекети: сигурен път към прави зъби и красива усмивка!
Какво представляват брекетите и каква е разликата между шини и брекети?
Брекетите представляват средство за ортодонтско лечение, с което чрез прилагане на постоянен натиск върху зъбите може да се изравни позицията на зъба чрез неговото преместване, наклоняване или дори завъртане около оста. Брекетите се поставят трайно върху всеки зъб и не могат да бъдат свалени от пациента, което е и една от основните им разлики с шините. Друга разлика е в материалите, от които се изработват – има както метални, които са здрави и ефективни, но не са особено естетични, така и брекети от керамика и още сапфирени, които трудно се забелязват, защото са с цвета на зъбите или прозрачни.Особен интерес представлява лингвалните брекети, които се поставят от вътрешната страна на зъбите, благодарение на което са напълно невидими за околните и това ги отличава както от другите брекети, така и от шините. Високо ефективни са, но са много по-скъпи от шините и другите брекети. Всъщност цената като цяло е една от разликите между шини и брекети, заедно с приложение, материали, подвижност и поддържане на хигиена.
4 съвета ще направят носенето на брекети по-поносимо
Статията не замества консултация със стоматолог.
Източник: Gotoapro