Като едно от най-честите психични разстройства, засягащо около 5% от световното население по данни на СЗО, депресията изисква специално внимание, превенция и познаване на симптомите на заболяването с цел своевременно оказване на помощ, преди да се стигне до тежки последствия и суицидни мисли. Действията по превенция биха били по-целенасочени и полезни, ако знаем кои хора са склонни към изпадане в депресия.
Мозъчна мъгла и депресия - как да се справим?
Кои хора са склонни към изпадане в депресия?
Според СЗО по-склонни към изпадане в депресия за дамите, които са по-често засегнати от заболяването в сравнение с представителите на силния пол. Това обаче е твърде обща информация, която по никакъв начин не помага да определяне на целевата група за превенция на депресията, тъй като е трудно да се обхванат всички представители на женския пол. Според статистиката жертвите на малтретиране, хората, преживели тежки загуби или стресиращи събития, са по-склонни към депресия.
10 неща в къщата, които причиняват депресия и тъга
Депресията е очаквана и след раждане, като около 10% от младите майки страдат от следродилна депресия. Необходимо е внимателно наблюдение на родилките за симптоми на депресия, тъй като самоубийствата именно на този етап от живота не са редки, а липсата на майчина грижа е неблагоприятно събитие за детето.
Следродилната депресия - причини, симптоми и съвети как да се справим
Особено важна е превенцията на депресията сред подрастващите и мерки при съмнение за депресия, тъй като според изнесените от СЗО данни именно депресията е на едно от челните места като причина за смъртност на младежи на възраст между 15 и 29 години, при които депресията често е тежка и водеща до летален изход заради самоубийство.
Защо да обърнем внимание на риска от депресия?
Над 700 000 души смъртни случая годишно. Не, не говорим за Ковид, грип или някакво ново заразно заболяване, което да причини загуба на почти милион човешки живота за само 12 месеца. Това е черната статистика, свързана с депресията или по-скоро с последствията от нея – над 700 000 души, страдащи от депресия, се самоубиват всяка година. Плашещите цифри налагат да обърнем сериозно внимание на риска от депресия, да се научим да разпознаваме симптомите, за да помогнем на член от семейството, близък или приятел, ако те подсказват за възможна депресия. Оказването на помощ е наложащо, като от бързината на реакция може да зависи живота на страдащия от депресия. Много хора не получават адекватна помощ, нямат достъп до лечение, докато не стане твърде късно. Пречките пред ефективната грижа включват липса на инвестиции за психичното здраве, липса на обучени доставчици на здравни грижи и социална стигма, свързана с психичните разстройства. Тези неблагоприятни фактори, взети заедно, обясняват защо депресията остава скрита дълго след изявата ѝ и защо е толкова плашещ броя на отнелите живота си поради депресия. Вижте кои са симптомите, за да се опитате за помогнете своевременно.
5 здравословни навика при сезонна депресия
Симптоми на депресия
Освен кои хора са склонни към изпадане в депресия – информация, която ще ви помогне да насочите вниманието си към хората около вас с риск от развитие на депресия, важно е да знаете и за какви симптоми да наблюдавате. Депресията може да бъде разпозната по:
- усещането за тъга, самота, неотриване на смисъла на живота и на причина за живот,
- апатия към ежедневните дейности, хобито и приятелите, загуба на интерес дори към любимите занимания, към семейството, работата,
- лоша концентрация
- ниска самооценка
- мисли за смърт или самоубийство
- нарушения в съня
- промени в апетита или теглото
- хронична умора, липса на енергия.
Изявите на депресия може да са единични, да се повтарят или да се редуват с еуфория. Понякога депресията е трудна за разпознаване и остава скрита дори за най-близките, което прави тази форма на психично разстройство толкова коварна. Ако имате съмнения, консултирайте се със съответния специалист, за да ви помогне да разпознаете депресията и да разрешите проблема.
Статията не замества лекарска консултация.
Източник: СЗО