Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това е най-добрият магнезий, усвоява се най-добре

24 февруари 2025, 20:13 часа

Магнезият е един от най-важните микроелементи за организма, осигуряващ нормалното протичане на повечето жизненоважни процеси. Има няколко вида от този минерал, така че си струва да изберете правилния. Руският диетолог д-р Наталия Самойленко споделя, че магнезият е отговорен за много процеси в тялото. Експертът съобщава дали всеки трябва да приема магнезиеви добавки.

Коя форма на магнезия се усвоява най-добре?

„Тази добавка е един от най-добрите ми избори, често предписвам магнезий и има много причини за това. Защото има широко въздействие върху здравето ни и ми помага да постигам страхотни резултати при моите пациенти“, отбелязва експертът.

Kога се пие магнезият - сутрин или вечер? 

Магнезият има страхотен ефект върху сърдечно-съдовата система, понижава кръвното налягане и помага за намаляване нивата на лошия холестерол. Макроелементът влияе и върху стомашно-чревния тракт и качествено подобрява реологията на жлъчката. Освен това е известен със забележителния си ефект върху централната нервна система – успокоява и спомага за подобряване качеството на съня. Дневната доза магнезий може да варира, така че е най-добре да се консултирате с Вашия лекар относно предписването на това лекарство.

"Магнезият се предлага в различни форми: глицинат, малат, цитрат. Това са видовете, които се усвояват най-добре от организма. Има обаче и други опции, които се усвояват по-малко. Те включват магнезиев оксид или магнезиев сулфат", казва специалистът.

Кои билки са най-богати на магнезий?

Как да попълним магнезиевия дефицит в организма

Можете да попълните дефицита на магнезий чрез диетични промени, корекции на начина на живот и, ако е необходимо, приемане на магнезиеви добавки.

Основните начини за повишаване на нивата на магнезий включват:

Балансирана диета – добавете богати на магнезий храни към вашата диета, като ядки (бадеми, кашу), семена (тиквени, ленени), пълнозърнести храни (овес, киноа), бобови растения, тъмни листни зеленчуци (спанак, зеле) и банани.

"Както е предписано от Вашия лекар, можете да приемате магнезиеви добавки под формата на таблетки или капсули", казва експертът.

Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве 

Намаляване на консумацията на кофеин и алкохол - тези вещества допринасят за загубата на магнезий от тялото, така че ограничаването на консумацията им помага да се поддържа необходимото ниво на минерала.

Здравословен начин на живот – намаляване на стреса, достатъчно сън и редовна физическа активност спомагат за поддържане на електролитния баланс

Прием на витамин D и B6 -  тези два витамина помагат за по-добро усвояване на магнезия от организма.

Кой не трябва да приема магнезий?

Тъй като магнезият се отделя от бъбреците, хората със сърдечни или бъбречни заболявания не трябва да приемат магнезиеви добавки или да го правят само под наблюдението на лекар. Предозирането на магнезий от храна е много рядко, казва лекарят.

Лекар: Яжте ги всеки ден, в тези храни има най-много магнезий и калий, здравен съвет за деня, 14 януари

Лекар: Как магнезият влияе на холестерола?

Още за приема и дефицита на магнезий

За да постигнете препоръчителното ниво на магнезий, трябва да ядете храни, богати на този минерал:

  • Ядки и семена (особено бадеми, тиквени семки и кашу)
  • Зеленолистни зеленчуци (спанак, манголд)
  • Бобови растения (черен боб, леща)
  • Пълнозърнести храни (кафяв ориз, овесени ядки)
  • Риба (сьомга, скумрия)

Тези храни са естествени източници на магнезий и могат да помогнат за предотвратяване на дефицит.

Недостигът на магнезий в организма може да доведе до следните проблеми:

  • Мускулни спазми и слабост
  • Повишена умора
  • Безпокойство и раздразнителност
  • Остеопороза и чупливи кости
  • Риск от сърдечно-съдови заболявания

Магнезият участва в повече от 300 биохимични реакции в човешкото тяло и е важен за поддържане на здравето. Дефицитът на магнезий може да има отрицателни ефекти върху тялото, така че е важно да си набавяте достатъчно от този минерал от храната или добавките. Препоръчителният дневен прием на магнезий е 310-420 mg за възрастни, в зависимост от възрастта и пола. Предозирането с магнезиеви добавки също крие своите рискове. Най-добре е да се консултирате с лекар, за да определите оптималната дозировка въз основа на индивидуалните нужди и здравословно състояние.

Тази ядка изобилства от магнезий, сваля захарта и холестерола - достатъчни са 3-4 ядки на ден

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес