Децата в предучилищна възраст с добре развити речеви способности се справят по-добре с раздразнението и се ядосват по-малко, съобщи изданието Child Development. Изводът е направен въз основа на наблюдението на над 120 деца на възраст до 4 г.
Още: Кои хора са склонни да изпадат в депресия?
Още: Каква е разликата между шини и брекети?
На децата били давани различни задания за изпълнение у дома и в лабораторни условия, за да бъдат оценени речевите им навици и способността да се справят със задачи, провокиращи раздразнение. Например, на малчуганите им било предлагано да изчакат 8 минути, докато мама свърши работата си, за да може да отворят подарък.
Сред стратегиите за управление на раздразнението децата търсели майчината подкрепа и се отвличали от подаръка, съчинявайки истории или като четели на глас.
При това децата, които са се научили от рано да изразяват своите мисли с думи, проявявали по-малко агресия. Малчуганите, които се научили да говорят по-рано, на три годинки, спокойно чакали, докато майката се освободи. Освен това те бързо намирали с какво да се занимават, докато чакат.
Развитите речеви навици може да помогнат на децата да озвучат потребностите си вместо да използват емоции, а така също способстват за развиването и използването на въображението, за да се занимават с нещо по време на неприятното очакване.
Още: От бебе до баба: Колко часа сън са нужни на различните възрастови групи
Още: От какво се получават най-често бръчките
Редактор: Е. Гигова
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На колко години обикновено се появяват първите бръчки на лицето