В борбата с целулита ключът е да промените начина си на живот и хранене и най-важното – да развиете интелигентни навици.
Още: Яжте тези храни и никога няма да имате целулит
Още: Чували ли сте за пеганизъм - новата хранителна мода?
Какво е целулит?
Целулитът е проклятието на повечето жени по света. Защо жените се борят точно с него? Оказва се, че целулитът е тясно свързан с хормоналния баланс и по-точно – със секрецията на естрогени, наричани обикновено „женски полови хормони”.
Целулитът се образува в резултат на неравномерно разпределение на мастната тъкан, което възниква заедно с едематозно-фиброзни изменения в подкожната тъкан. В зависимост от тежестта - може да се види с просто око или само след притискане на кожната гънка.
Още: Зеленчукът, който спира косопада
Целулитът предпочита да атакува нежния пол. Засяга жени от всички възрасти и типове тяло. Може да се появи още от пубертета. Често се влошава по време на бременност, с хормонални смущения и в периода на менопаузата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Мит е, че само хора с наднормено тегло и затлъстяване се борят с него. Слабите жени също могат да го имат. Има ли смисъл тази битка?
Къде най-често се образува целулит?
Той се появява там, където естествено се натрупват повече телесни мазнини. Най-често се образува по дупето, бедрата, корема и ръцете. За много жени целулитът е причина за голям дискомфорт, затова те покриват плътно частите на тялото, където се появява. Въпреки това си струва да знаете, че тесните дрехи могат да насърчат образуването на целулит.
Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти
Японска диета топи 7 кг за 2 седмици
Фактори, допринасящи за образуването на целулит
Въпреки че целулитът се среща и при слаби хора, наднорменото тегло и затлъстяването (с повече телесни мазнини) увеличават риска от образуване на мастни бучки под кожата.
Целулитът се появява по-често при жени, които водят заседнал начин на живот, отколкото при физически активни жени и при хора с големи колебания в теглото.
Може да се засили при проблеми с кръвообращението, преобладаване на естрогени с едновременен дефицит на прогестерон и дефекти на стойката. Пушенето на цигари и неподходящата диета също са сред често срещаните причини.
10 препоръки за намаляване на риска от целулит
Извършването на промени за кратко време не е ефективно нито при загуба на тегло, нито при специфични болестни образувания, нито по отношение на целулита.
Ключът към успеха е да развиете здравословни навици и да използвате умен модел на хранене. Винаги, а не от време на време.
5 симптома за появата на целулит
Какво да търсите в антицелулитната диета?
1. Пийте поне два литра вода на ден. За предпочитане тя да е с ниско съдържание на натрий. Водата подобрява отстраняването на токсините и стяга кожата.
2. Премахнете консумацията на тлъсти меса и други животински мазнини, които насърчават съхранението на мазнини. Заменете ги със здравословни растителни мазнини (рапично масло, ленено масло, ядки, бадеми, тиквени семки, авокадо), които са богати на най-желаните омега-3, омега-6 и омега-9 ненаситени мастни киселини. Те подобряват метаболизма, ускоряват изгарянето на мазнините и по този начин предпазват от образуването на портокалова кора.
3. Ограничете приема на сол, която насърчава подуването. Заменете го с див чесън, босилек, мащерка или майорана.
4. Спрете приема на нездравословни и силно преработени храни. Голяма част от трансмазнините и химическите хранителни добавки се натрупват в мастните клетки.
5. Ограничете консумацията на сладки неща. Те ще изострят образуването на целулит.
6. Заменете кафето със зелен чай. Той има и стимулиращ ефект, като перфектно хидратира клетките, което не може да се очаква от кафето.
7. Откажете цигарите и намалете консумацията на алкохол. Стимулантите затрупват тялото с вредни вещества, които се отлагат в клетките на цялото тяло, включително кожата и мастните клетки.
8. Включете силно питателни храни в диетата си с акцент върху пресните зеленчуци и плодове. Те са отличен източник на витамини, минерали и фибри, които стимулират метаболизма.
9. Не забравяйте за диуретичните продукти като домати, диня, целина, корен и листа от магданоз, а през пролетно-летния сезон и череши и ягоди.
10. Яжте малки порции и консумирайте предимно лесно смилаеми продукти. Това ще подобри метаболизма, ще укрепи кожата и ще помогне за поддържане на мастната тъкан под контрол.