Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Смъртоносната опасност от падналите листа

21 октомври 2022, 17:33 часа

Експерти призовават да не падате върху красив килим от есенни листа, защото под него може да има неочаквани изненади.

Още: Яжте тези храни и никога няма да имате целулит

Още: Чували ли сте за пеганизъм - новата хранителна мода?

Падналите листа могат да бъдат опасни за здравето ни, те могат да причинят различни инфекции.

Способни са да доведат до алергична реакция, инфекциозни лезии на дихателните органи и кожата, включително. Не самата зеленина е провокиращият фактор, а точно гъбичките, които се разпространяват и размножават върху тези листа

Дерматолог поясни как точно може да се получи подобно заразяване. След като листата паднат, вали дъжд и ги мокри. При топло време те загниват, размножават се бактерии и гъбички. Мухълът създава спори, които лесно се издигат във въздуха и при вдишване могат да причинят алергични реакции и инфекция на бронхопулмоналните системи.

Още: Зеленчукът, който спира косопада

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Зеленчукът, който гони КЪРЛЕЖИТЕ

Дърветата и листата са определен филтър за въздуха и през лятото те събират тежки частици пътен прах, различни строителни прахове и така нататък, изпражнения на птици, изпражнения на насекоми. И когато падне, той съдържа огромно разнообразие от бактерии и вируси, които могат да заразят човешкото тяло. И за да се заразите, не е необходимо да попаднете в тази растителност, достатъчно е просто да се разходите веднъж по листата, да ги подхвърлите и да вдишате тези гъбични спори и размножаващи се бактерии.

Също така есента е сезонът на кърлежите. След като се разхождате по улицата, трябва внимателно да се прегледате.

Есента е много опасна и за очите. Конюнктивитът може лесно да се разрази по това време на годината. Това е възпаление на лигавицата на окото, което се предизвиква както от бактерии, така и от вируси. Проявява се под формата на зачервяване на лигавицата на очите, секрет, дискомфорт в окото. Дори и с намаляване на зрението.

Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 февруари /валутен калкулатор/

Домашният репелент против КЪРЛЕЖИ, който наистина действа

Сезонността на заболяването е свързана с промени в температурата, появата на студено и ветровито време. Това засяга роговицата на окото, намалява нейните защитни свойства и в същото време се присъединяват вируси и бактерии. Хората с контактни лещи са особено податливи на това състояние, тъй като те нараняват повърхността на окото и са източник на инфекция. Това важи особено за хора, които пипат очите си със замърсени ръце, а студът и вятърът в същото време причиняват повишено сълзене и винаги искате да търкате очите си.

Докосвайки заразена ръка, можем да се заразим с конюнктивит. Той се лекува със специални лекарства. Тези лекарства трябва да бъдат предписани от офталмолог, тъй като неадекватното лечение може да доведе до хронифициране на болестта и след това ще се излекува много по-трудно.

Необходимо е да се вземат витамини, тъй като през есента и зимата може да има дефицит на витамини, което се отразява на състоянието на окото. Експертът също така призова хората, които използват лещи, да ги носят по-малко или да преминат към очила. 

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес