Пролет е и разходките сред природата повишават риска от травми, част от които могат да се окажат сериозни. Натъртване, навяхване, изкълчване са само част от по-незначителните оплаквания, които са много по-леки травми от счупения крайник, за който в някои случаи се налага дори сериозна оперативна намеса.
Още: Чували ли сте за пеганизъм - новата хранителна мода?
Още: Зеленчукът, който спира косопада
Навяхвания и изкълчвания са сред честите оплаквания, с които пациентите се обръщат към лекаря си и през зимата, когато се наблюдават заледявания. Улиците, превърнали се в ледени пързалки, се оказват не по-малко опасни от планините през зимата. Травми са възможни през всички месеци от годината, поради некачествената инфраструктура и наличието на дупки, шахти без капаци или с компрометирани такива, плочки, които се клатят и т.н.
Ето защо е полезно да знаете разликите между навяхване и изкълчване, симптомите, по които да ги разпознаете, както и как да се погрижите за крайника си преди лекаря.
Народни лекове за натъртено място - забравете за болката
Още: Напитката, която лекува възпаленото гърло и кашлицата
Разликите между навяхване и изкълчване – има ли такива?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Въпреки че пациентите използват думите като синоними и много малка част от тях правят разлика между навяхване и изкълчване, такива има и те са значителни.
1. Навяхване
- Разтеглянето или разкъсването на ставни връзки, при което може да има, но не е задължително, кръвоизлив, на езика на медицината се нарича навяхване. Костите не са засегнати при навяхването. Навяхването на долен крайник най-често засяга глезена, като се случва рядко при внезапна промяна на положението на крайника. Навяването на глезена е чест проблем за дамите, носещи високи токчета и стъпили внезапно накриво.
Още: Яжте тези 15 храни, ако искате да отслабнете
Ако навехнете глезена си, като това е най-честата травма, е добре да предприемете мерки преди срещата с лекаря. Лед върху мястото и повдигане на крайника на височина са едни от най-елементарните начини за облекчаване на болката и състоянието до срещата с лекаря.
Според тежестта на навяхването е възможно както да се лекувате ефективно дома си, така и осъществите болнично лечение особено ако ще е нужна операция за възстановяване на скъсани връзки. При невъзможно движение или изтръпване след навяхване на крайник срещата с лекаря трябва да е незабавна.
Как да облекчим болката от натъртване или навяхване?
2. Изкълчване
За разлика от навяхването, при което рискът за здравето и за крайника е по-малък, тъй като не са засегнати костите, тук, при изкълчването, са засегнати и те. Изкълчването е свързано с разместване на костите в ставата, като това разместване е свързано най-често и с разкъсване на ставните връзки.
Ще разпознаете изкълчването по рязката болка в момента на настъпване на инцидента, по отока в засегнатите стави, ограничена подвижност, удължаване или скъсяване на крайника. Необходима е лекарска намеса, тъй като не е изключено промяната в дължината на крайника да се дължи на счупена тазобедрена става, а не на изкълчване. Отлагането на прегледа може да доведе до сериозни рискове за здравето и подвижността.
Ластичен бинт може да ви бъде от голяма полза при навяхване или изкълчване на крайника, така че не пропускайте да се снабдите с него в дома ви и в аптечката за спешна помощ в колата.
Може да избегнете или поне да намалите риска от навяхване и изкълчване, ако внимавате къде стъпвате целогодишно, избягвате поледиците през зимата и си осигурите удобни обувки и специална екипировка, ако ще катерите планини в снеговете.