Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Празникът свършва": какво става с руската икономика?

23 февруари 2025, 18:30 часа • 1914 прочитания

От статистическа гледна точка миналата година премина отлично за икономиката на Русия. На среща с президента Владимир Путин в началото на февруари премиерът Михаил Мишустин съобщи за ръст на БВП в размер на 4,1 процента.

Този ръст се дължи на редица отрасли. На първо място е отбранителната промишленост, която процъфтява благодарение на разходите в руския военен бюджет. Следват автомобилостроенето, което увеличи оборота си с 50 процента в сравнение с катастрофалната 2023 година, и производството на торове, където е регистриран ръст от 30 на сто, отбелязва германската обществена медия АРД.

Какви са очакванията?

Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)

Всички експерти са единодушни, че ръстът няма как да продължи със същото темпо. Правителството се надява на ръст от 2 до 2,5 процента, а министърът на икономиката Максим Решетников предупреди, че спадът в растежа вече се забелязва - първите засегнати браншове са изправени пред проблеми още от ноември миналата година.

За сериозни проблеми предупреждават и независимите анализатори. "Множество индикатори показват, че празникът свършва", категорична е известната икономистка Наталия Зубаревич. Официалните данни така и така будят съмнение, казва още тя и добавя, че според нея растежът ще е нисък, а инфлацията - висока. И то за дълъг период от време.

С тази теза наскоро се съгласи дори работещият в държавен аналитичен център Дмитрий Белоусов, брат на министъра на отбраната Андрей Белоусов. Според него предстои стагфлация, тоест висока инфлация на фона на нисък или никакъв растеж.

Междувременно в руската икономика се наблюдава ясно разделение. Докато отбранителната индустрия ще продължи да се възползва от държавните поръчки и през 2025 година и ще успява и занапред да привлича персонал с високи заплати, други сектори силно изостават - заради сериозни затруднения в резултат от инфлацията и заради недостиг на квалифицирани специалисти. Тези браншове не могат да се мерят със заплатите в отбранителния сектор, нито пък с високите премии, които се изплащат на войниците на фронта.

Още: Украйна: Оръжие за 20 млрд. евро и редкоземни богатства - нови завои. 267 руски дрона в атака (ОБЗОР - ВИДЕО)

Кои браншове са засегнати от кризата?

Най-много са проблемите в сектора на недвижими имоти. Търсенето дълго време се поддържаше с държавно субсидирани ипотечни кредити, но тъй като сега Кремъл пренасочва парите, в сектора липсват средства. Кризата има последствия и за други браншове: страдат и производството на строителни материали, и стоманодобивът, и въгледобивът.

Пред нов спад е изправен и автомобилният пазар. Очаква се продажбите на нови автомобили да намалеят с 15 процента до 1,4 милиона коли. 700 000 готови автомобила са на склад в очакване на купувачи, много автосалони са застрашени от фалит.

Какво е отражението на санкциите?

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Санкциите засегнаха предимно сектора на суровините. Наскоро санкции бяха наложени и на част от "сенчестия флот" на Русия, което значително затрудни износа на петрол. Експортният монополист бе силно засегнат и в газовия сектор. "Газпром", който дълго време беше най-важният източник на приходи за руския бюджет, регистрира огромни загуби през 2024 година - за първи път след четвърт век печалби. А през тази година концернът е заплашен от още по-големи загуби.

Така руският бюджет ще изгуби сериозна част от приходите си. Дълго време Москва се възползваше от паричните резерви във Фонда за национално благосъстояние. Но от началото на войната насам вече са изразходвани около 60% от тях. А ако президентът на САЩ Доналд Тръмп осъществи плановете си за увеличаване на добива на петрол, Русия е заплашена от допълнителни загуби.

Кой е най-големият проблем на икономиката?

Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink

Интензивното вливане на държавни средства в икономиката доведе до прегряване и подхрани инфлацията, обяснява АРД. Както призна наскоро Путин, в началото на февруари инфлацията е била 9,9% на годишна база. При това се смята, че действителният ръст на цените е значително по-висок от официалната статистика.

Централната банка от месеци се опитва да овладее галопиращата инфлация. Тя повиши водещата лихва до 21 процента - най-високото ниво от над 20 години насам. Но докато за момента инфлацията реагира по-скоро слабо, частният сектор силно страда от тези условия. Причината: кредитите фактически са станали недостъпни, което на свой ред прави инвестициите почти невъзможни за предприемачите. А това е в ущърб на дългосрочното развитие на икономиката.

 

Източник: Дойче веле

Още: "Миротворецът" Тръмп запя старата песен на нов глас - ще прекрати войната в Украйна през следващата седмица

Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес