Учените от руския научнотехнологичен университет „Сириус“ са пристъпили към разработването на вируси, които ще се борят с клетките на глиобластом и меланома, съобщава ТАСС, като цитира ръководителя на секция „Генна терапия“ в университета Александър Карабелски.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Учените разчитат да получат вируси, които да се размножават в раковите клетки, като предизвикват тяхната гибел. При това вирусът ще изработва голямо количество ракови и вирусни антигени. В резултат ще загиват и съседните ракови клетки, и отдалечени ракови огнища.
„Имаме няколко приоритетни мишени за вирутерапия. На първо място това е глиобластом, рак на главата и шията, и меланома. Според всеки тип рак работим с няколко клетъчни модела, върху които тестваме онколитични вируси, както и имуностимулиращи молекули, с които тези вируси са усилени допълнително. Планираме да използваме най-релевантните клетъчни модели следващата година в пилотни предклинични изследвания“, допълва ученият.
В близките четири-пет години изследователите разчитат да започнат и клинични изпитания.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Според Александър Малоголовкин, водещ изследовател в областта на генната терапия, вирусът на везикуларен стоматит, който не е опасен за хората, се използва като платформа за развитие на онколитични вируси.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
„Стараем се максимално да обезопасим тази платформа за пациенти и да тестваме най-ефективните комбинации от вируси и имунотерапия. Може да се получи онколитичен вирус с изменени свойства под определен тип тумор“, отбелязва ученият. Той добавя, че изследователската група ще работи и над създаването на вируси под конкретни случаи на онкозаболявания.
Научнотехнологичният университет „Сириус“ е създаден през 2019 година по поръчение на руския президент Владимир Путин като значима част от непрекъсната система за подкрепа и развитие на талантите. Студентите са въвлечени в проривни научноизследователски проекти и решение на задачи, поставени от руската индустрия.