Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

23 февруари 2025, 08:01 часа • 837 прочитания

Отсечените глави са били уникална погребална практика в иберийския свят и представляват изключителна възможност за анализ на тези общности. За тях има ограничени археологически записи, тъй като кремацията е преобладаващият погребален ритуал. Въпросната практика се състои в публичното излагане на черепите на определени индивиди, подложени на посмъртни манипулации. Някои от тези черепи били открити със следи от заковаване, а в някои случаи с пирон, който все бил на мястото си.

Изотопният анализ на обектите Пуч Кастелар и Уластрет сочи към различни модели на мобилност при тези индивиди, които не били избрани на случаен принцип. Ритуалът „заковани глави“ не съответствал на същия символичен израз сред иберийските общности в североизточната част на Иберийския полуостров, а по-скоро на практика, която се различавала във всяко селище.

ОЩЕ: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

На някои места външни лица са били използвани като символи на власт и сплашване, докато други селища давали приоритет на почитането на членовете на местната общност.

MAC-Ullastret a De Prado, 2015

Това е изводът от изследване под ръководството на Автономния университет на Барселона (UAB), което анализирало моделите на мобилност на тези общности, съществуващи през желязната епоха от последното хилядолетие пр.н.е. Изследователите анализирали седем заковани черепа на мъже, открити в две места, датиращи от този период: град Уластрет (открит в същия град на провинция Жирона) и селището Пуч Кастелар (Санта Колома де Граменет).

Изследването, публикувано в Journal of Archaeological Science: Reports, екоординирано от изследователи от катедрата по биология на животните, биология на растенията и екология на UAB и включва сътрудничеството на изследователи от Музея на археологията на Каталуния (MAC), музея Torre Balldovina и университетите в Лерида, Бордо (Франция) и Тюбинген (Германия).

ОЩЕ: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)

Отсечените глави: Повече от просто военни трофеи

Кои са били тези лица и каква е била целта на закованите глави? Традиционно археолозите спорят дали черепите са били военни трофеи – за сплашване на враговете им – или почитани реликви на важни членове на общността.

Тези хипотези обаче, основани на устни и етнографски източници, все още не са проверени, нито е имало задълбочени проучвания за връзката между тези групи и земята, която са обитавали.

За изследването учените комбинирали биоархеология и анализ на стабилни изотопи на стронций и кислород в зъбния емайл на седем черепа на мъже, възстановени от Пуч Кастелар и Уластрет, заедно с археозоологични данни и подробни проби от седименти и растителност, събрани в близост до обектите.

ОЩЕ: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия

"Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерланд

Archaeology Museum of Catalonia, Ullastret

Резултатите от стронциевите изотопи на седимента и растителността позволили на изследователите да определят референтния обхват на стронций в района близо до всяко място (бионаличен стронций). Това от своя страна направило възможно да се различи кои индивиди съвпадат или не с този диапазон и следователно да се определи дали са местни или не.

Според изследователите в Пуч Кастелар излагането на черепите е имало за цел демонстриране на власт и принуда, както за вътрешна репресия, така и към хора извън общността. В случая с Уластрет двата местни индивиди са открити на улица в центъра на града, което предполага, че са били изложени на стена или врати на съседни къщи. Това би подкрепило хипотезата, че те биха могли да принадлежат на важни хора от тази общност, почитани от нейните жители.

ОЩЕ: Преди 18 000 години в Полша е имало канибали, които се хранели с мозъци

В една от външните стени на селището е открит трети череп от Уластрет, който може да е от чуждестранен произход и да е представлявал военен трофей.

Нови инструменти за разбиране на иберийското общество

Резултатите от изследването разкриват за първи път преки доказателства за моделите на човешка мобилност през желязната епоха в североизточната част на Иберийския полуостров.

Предишни изследвания на иберийското териториално управление предполагат различия в начина, по който тези общества експлоатирали ресурсите около тях. С това проучване изследователите успели да покажат, че черепите, намерени в Пуч Кастелар и Уластрет също показват различни модели на мобилност, като се има предвид, че ценностите на хората и тяхната връзка с ценностите на района са напълно различни във всяко място.

ОЩЕ: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Пробите от фауната също разкрили много диференцирано управление на ресурсите, в съответствие с типологията на всяко от селищата.

„Тази диференциация отразява динамично и сложно общество с важни местни и външни взаимодействия. Нашето изследване е първи подход към този археологически проблем, използвайки метод, който революционизира начина, по който изучаваме мобилността в миналото. В същото време това предполага, че изборът на индивиди за ритуала на отсечените глави е бил по-сложен, отколкото се смяташе първоначално“, посочва Рубен де ла Фуенте-Сеоан, археолог от UAB и първи автор на изследването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес