Истинска плеяда от изобретателност за привличане на внимание особено от хора с по-слаби нерви избухна в българското онлайн информационно пространство. Причината – в списание Cell преди 3 дни излезе информация за нов коронавирус HKU5-CoV-2, открит при прилеп с бяс в Хонконг.
"Отново вкъщи – откриха коронавирус, сходен на Covid-19 в Китай". "Пак се почва: Удря ни нов коронавирус, подобен на COVID-19" – такъв тип заглавия вече обикалят "българския Интернет". Причната за тях са някои сходства с Covid-19 – по-точно начинът на заразяване.
Съгласно научната публикация, заразяването може да стане през рецептори ACE2, включително при хората. ACE2 е част от ренин-ангиотензин системата на организма ни. Това е хормонална система в човешкото тяло, която регулира кръвното налягане и електроцитния баланс в организма ни. Нейните два основни стълба са хормоните ангиотензин I (ACE) и ангиотензин II (ACE2). Първият де факто е родителят на втория (ангиотензин I се получава чрез действието на ензима ренин, от протеин (алфа-глобулин, α-глобулин), секретиран от черния дроб в кръвния поток. Когато кръвта преминава през белите дробове, друг ензим - ангиотензин-преработващ (конвертиращ) ензим, ACE, разделя ангиотензин I като образува ангиотензин II), но вторият е хормонът, който стимулира производството на други важни хормони – например алдостерон, който усилва усвояването на натрий и отделянето на калций, за да има организмът ни по-добро усвояване на вода. Балансът на ангиотензин I и ангиотензин II осигурява правилното функциониране на ренин-ангиотензин системата.
Новият коронавирус: HKU5-CoV-2
Съгласно публикацията в Cell, HKU5-CoV-2 е бил изолиран и с него са инфектирани човешки клетки в лабораторни условия. Изрично е подчертано, че тепърва трябва да се изследва какъв е рискът вирусът да премине от прилепи при хора по естествен път, в природата. Научната разработква в случая е съсредоточена върху лабораторен опит, с който са заразени човешки клетки (от дихателната и отделителната система) – все още няма доказателства за предаване на новия коронавирус в естествени условия.
HKU5-CoV-2 е нова генетична линия на вече познат вирус при прилепите – HKU5-CoV-1. Затова и китайският научен екип казва, че трябват повече проучвания. Всъщност в Китай, а и не само, има научни групи, които се наричат "ловци на вируси" - тяхната задача е да оценяват риска вируси при животните да успеят "да прескочат" и да заразяват хора.
Още: Доклад от Конгреса на САЩ: Covid-19 тръгва от лаборатория
Източник: Cell