Големи участъци от Великата китайска стена се крепят благодарение на „био мазилка“ – тънки слоеве от органични материали, които са помогнали за защитата на архитектурното чудо от ерозия.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Учените направили откритието, докато анализирали сегменти от Великата китайска стена, която се простира на повече от 21 000 километра и е строена в продължение на много векове, започвайки през 221 г. пр.н.е., като начин за защита на империите на страната от външния свят.
ОЩЕ: Защо е построена Великата китайска стена?
По време на строителството древните работници често са използвали трамбована пръст, която включвала смес от органични материали като пръст и чакъл. Въпреки че тези материали може да са по-податливи на ерозия от други, като например твърди камъни, те често спомагат за насърчаване на растежа на „био мазилката“.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Тази жива мазилка се състои от цианобактерии (микроорганизми, способни на фотосинтеза), мъхове и лишеи, които спомагат за укрепването на конструкцията, особено в сухите и полусухите части на страната, според проучване, публикувано в списание Science Advances.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
„Древните строители са знаели кои материали могат да направят структурата по-стабилна“, казва пред Live Science съавторът на изследването Бо Сяо, професор по почвознание в Колежа по земни науки и технологии в Китайския селскостопански университет в Пекин.
„За да се повиши механичната якост, уплътнената пръст на стената винаги е била конструирана с глина, пясък и други слепващи вещества като вар от първоначалните строители“, казва той. Тези съставки осигуряват благоприятна почва за организмите, които изграждат „био мазилка“.
За да тестват здравината и целостта на Великата китайска стена, изследователите събрали проби от осем различни секции, построени между 1368 г. пр.н.е. и 1644 пр.н.е. по време на династията Мин. Те открили, че 67% от пробите съдържат „био мазилка“, които Сяо нарекъл „екосистемни инженери“. Използвайки механични преносими инструменти както на място, така и в лабораторията, учените измерили механичната якост на пробите и стабилността на почвата и сравнили тези данни със сегменти от стени, съдържащи само гола трамбована пръст.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Изображение в близък план на "био мазилка" върху Великата китайска стена. Снимка: Bo Xiao
Изследователите открили, че пробите от „био мазилката“ понякога са три пъти по-здрави от обикновените проби от трамбована земя. Пробите, съдържащи мъх, се оказали особено здрави.
ОЩЕ: Тайни проходи са открити във Великата китайска стена
Това е така, защото цианобактериите и други форми на живот в био мазилката отделят вещества като полимери, които биха се „свързали плътно“ с набитите земни частици, помагайки за „укрепване на тяхната структурна стабилност“, като създават това, което по същество е цимент, казва Сяо.
„Тези циментови вещества, биологични нишки и почвени агрегати в био мазилката най-накрая образуват кохезионна мрежа със силна механична якост и стабилност срещу външна ерозия“, отбелязва изследователят.