Учени са успели да разпознаят звуци, които възникват в ушната кухина, когато очите се движат от обект на обект – до степен, че по звука е станало възможно да се разпознае посоката на погледа, съобщават от Университета Дюк (САЩ).
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Странният фин звук бил открит за първи път през 2018 г. Но сега проф. Дженифър Гро и нейният екип заявяват, че са успели да изследват подробно.
ОЩЕ: Неочакван ефект на подмладяване. Учени откриха, че антибиотиците може да удължават живота
За дешифриране на звуците, които се появяват в ушите, били избрани 16 доброволци – зрели хора без проблеми със зрението и слуха. Те наблюдавали статична зелена точка на екрана на компютър, след което, без да движат главата си, проследявали точката с очите си, докато тя изчезвала и след това се появявала отново отгоре, отдолу, отляво, отдясно или диагонално от началното местоположение.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Устройството за проследяване на очите записвало къде се движат зениците на участниците и ги сравнявало със звуците в ушите им. Последните били фиксирани с помощта на чифт слушалки с вграден микрофон. Това създавало широк спектър от звукови сигнали, генерирани при движения на очите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Учените смятат, че звуците се причиняват от движения на очите, които карат мозъка да свива или мускулите в средното ухо, които обикновено помагат за заглушаване на силни звуци, или сетивните космени клетки в ухото, които помагат за усилване на тихите звуци. Според проф. Гро тези неочевидни движения вероятно помагат за изострянето на възприятието на човек.
„Смятаме, че благодарение на тази връзка между очите и ушите мозъкът може да съпоставя това, което виждаме, с това, което чуваме. И това се случва дори в онези ситуации, когато следваме звукоиздаващия обект само с очи, но не обръщаме уши към него“, отбелязва проф. Гро.
Учените смятат, че разбирането на връзката между фините звуци в ушите и зрението може да доведе до разработването на нови клинични тестове за слуха.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване