Шизофренията има осем разновидности, като всяка една от които е обусловена от своя вид генетично разстройство. До този извод са стигнали учените от медицинската школа към вашингтонския университет.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Откритието дава надежда за намирането на лечение на това, считано до сега, фатално заболяване.
Известно е, че 80% от случаите на шизофрения се предават по наследство. Именно поради тази причина учените се опитваха да открият конкретните гени, отговорни за това „наследство”. В изследванията взели участие над 8 хиляди болни от шизофрения и здрави хора.
„Гените не работят сами за себе си. Те функционират съвместно така, като музикантите в един оркестър. А за да се разбере как свири оркестъра трябва да се знае кои са музикантите и как взаимодействат помежду си.”, коментира професорът по психиатрия Робърт Клонингер.
Учените сравнявали комбинации на ДНК при здрави хора, болни от шизофрения, здрави, а също и такива, които проявявали симптоми, сходни с шизофренията. Били изследвани 700 хил. вариации в генома. По този начин били установени осем генетични „портрета”, свидетелстващи за предразположеност към някой от видовете шизофрения. Напр., разстройство, проявяващо се в халюцинации или нарушения на речта и поведението. При това, учените твърдят, че вероятността за проява на болестта, ако съществуват съответните вариации на ДНК, е 100%.
Това откритие е огромен пробив след десетилетия неуспехи в областта на психиатричната генетика. Откритието се състои именно в това, че за болестта не отговаря даден ген, който са търсили по-рано, а съвкупност от гени, които взаимодействат помежду си по особен начин.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Учените предполагат, че установяването на причините за заболяването дава надежда за намиране на начин за лечението и предотвратяването на появата ѝ при потомството.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Освен това този подход може да бъде използван и при изучаването на други тежки заболявания като тези на сърдечно-съдовата система и диабета.