Изследователи от Бристолския университет са разработили машина за сапунени мехури, върху които се прожектират изображения, пише The Telegraph.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Устройството, наречено SensaBubble, прави мехури с определен размер и честота, напълва ги с пара, която може да бъде ароматизирана, контролира движението им, проследява местоположението им и излъчва образи върху повърхността им.
Изображенията са нетрайни и изчезват, когато мехурът се спука, но ароматът от вътрешността им бавно се разпространява и оставя следа.
Според учените технологията би могла да се използва в области като образование и игри, като провокират нов начин на мислене, базирано на теорията, че слоевете от информация, доставени чрез различни сетива и за различен период от време, предизвикват интереса на потребителите по различен начин.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
“Човешкото обоняние е мощно сетиво, но изследванията, които го проучват, не са много. Ние правим първата крачка в изследването на това как миризмите могат да се използват, за да се откроят и оставят дълготрайна следа”, посочва професор Срирам Субриманиан, работещ върху взаимодействието между човека и компютрите в Бристолския университет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване