Холандски учени създадоха изкуствена структура, която извършва химически реакции като тези в тялото, съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Вътрешността на човешката клетка е с невероятни механични свойства. Учените от университета Радбауд в Неймеген успяха да възпроизведат тази среда. Те твърдят, че са създали напълно функционираща изкуствена клетка, която ще помогне на специалистите да изучат по-добре как функционира човешкото тяло.
Пластмасовата клетка може да извършва различни етапи от химическа реакция по същия начин като живата. Тя го прави изкуствени органели - отделни структури с различни жизнени функции.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Ян ван Хест и екипът му са създали органелите, като са напълнили малки сфери с химикали и са ги поставили във водна капка, която обвили с полимер в ролята на клетъчна стена. С флуоресцентна боя, смесена с реагенти и ензими, учените доказали, че планираната последователност от реакции в клетката се е състояла по същия начин, както в живо тяло. Точно като в истинска клетка химикалите влизат в клетъчната плазма след реакция в органелите, за да бъдат обработени на друго място в клетката.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Създаването на клетъчноподобни структури е популярна област в химията. Друг екип, ръководен от проф. Вилхелм Хък прави клетки от малки капчици разтвор, приличащ на цитоплазма. Трети екипи създават клетки от мастни киселини.
Следващата стъпка в тази област ще е да бъдат създадени клетки, които сами произвеждат енергията си, както и да се контролират движението на химикалите в клетката към органелите.