Един от основните атрибути на коледните и новогодишните празници е зелената кичеста елха, която добавя своя чар към домашния уют. В навечерието на Коледа учените решиха да открехнат още малко воала и да разкажат как и защо коледните елхи са развили очарователните си пирамидални форми, пише Earth Sky.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Изследователите предполагат, че хората ще се радват да научат малко повече за вечнозелените коледни елхи. Вечнозелените дървета включват смърчове, борове и ели, общо известни като иглолистни дървета. Любопитно е, че това семейство включва както най-малките, така и най-високите дървета в света – общо те наброяват повече от 500 вида.
Отличителна черта на иглолистните дървета са техните листа. Тези дървета нямат широки и плоски листа, а обикновено техните „листа“, а тънки и остри. Учените отбелязват, че тази форма всъщност е предимство – често членовете на това семейство растат в климат, характеризиращ се със сурови условия.
Най-интересен обаче според изследователите е въпросът защо имат формата на пирамида. Всъщност има много логично обяснение – като правило иглолистните дървета растат в различни части на света, с изключение на Антарктида. Най-често обаче те се срещат на места със сурови зими – учените смятат, че формата на дърветата е еволюирала, за да могат да издържат на стихиите и купищата сняг.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
По правило иглолистните дървета имат плитки корени. Тоест те нямат дълги, силни корени, които биха им позволили да се задържат на силни пориви на вятъра. Именно затова иглолистните са развили пирамидална форма – оказва се, че това е начинът им да се държат изправени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Но дори и това не е всичко. Изследователите открили, че тяхната форма помага на иглолистните дървета да получат повече светлина в региони, където дневните часове може да са твърде кратки. Всичко е много просто – горните клони не закриват долните, те са на етажи, с открити участъци между слоевете. Всичко това помага на вятъра да преминава и дървото да получава достатъчно светлина, особено когато слънчевата светлина пада под нисък ъгъл, както това се случва през зимните месеци.
Изследователите посочват, че пирамидалната форма на коледната елха всъщност е жизненоважна за дървото – тя му помага да процъфтява при ветровити и снежни условия и също така помага на долните клони да получат необходимото количество слънчева светлина.
Разберете още защо тази година най-късият ден в годината беше по-дълъг.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване