Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени предлагат да си строим къщите от стари гуми

28 август 2022, 10:00 часа • 19611 прочитания

Учени от Университета на Южна Австралия са доказали надеждността на стени, изградени от стари автомобилни гуми, натъпкани с пръст. Резултатите потенциално отварят нови възможности за рециклирането на гуми в строителната индустрия. Научната статия е публикувана в Engineering Structures, а експериментите са описани от университета.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Старите гуми усложняват проблема с отпадъците в световен мащаб, като средно 55 милиона (450 000 тона) гуми се изхвърлят всяка година само в Австралия. Запълнени с пръст стени от гуми отдавна се използват в нишовото строителство, но досега нямаше убедителни емпирични доказателства в подкрепа на тяхната безопасност.

Изследователският екип внимателно оценил структурната цялост на стената от гуми, за да проучи как се държи конструкцията при различни условия. По думите на д-р Мартин Френи стената се е оказала толкова здрава, колкото и традиционните стени, използвани в жилищните помещения.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

University of South Australia

„Стената, която тествахме, беше първата по рода си, тествана научно по този начин, и всички данни показват, че стените от гуми могат да бъдат изключително здрави и безопасни конструкции“, казва д-р Френи.

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване

Няколко уникални структурни характеристики могат да дадат предимства на стените от гуми пред традиционните строителни подходи, особено за подпорни стени.

„Стените от гуми са не само структурно здрави, като подпорни стени, направени от бетон или дървени връзки, но и изключително стабилни. За разлика от бетона тези стени имат способността да „възвръщат формата си“ след удар, като например при земетресение. И ако се използва дренажен материал за пълнене на гумите, като например преработен бетон или натрошени тухли, те също осигуряват отличен дренаж, което може да бъде важен фактор,” казва д-р Френи.

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Въз основа на изследването на една експериментална стена били разработени и софтуерни модели, които позволяват екстраполиране на получените данни върху други проекти.

„Ние наистина вярваме, че това изследване предоставя солидна база от доказателства за разширеното използване на стени за гуми в жилища и други приложения и следващата стъпка ще бъде да се ангажираме с индустриален партньор за разработване на набор от реални приложения за стените за гуми“, казва д-р Френи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес