Краткотрайно въздействие с тъмночервена светлина върху очите сутрин помага срещу влошаване на зрението, твърдят учени. Статията на изследователите е публикувана в изданието Scientific Reports.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
В предишни изследвания същият екип учени от Лондонския университетски колеж са установили, че ежедневното триминутно въздействие с тъмночервена светлина активира изработването на митохондрии в клетките на ретината, което отслабва възрастовото влошаване на качеството на зрението.
В новото изследване учените са изяснили може ли да се намали честотата на процедурите и дали ще има ефект от по-слаба светлина. Освен това изследователите се интересували от оптималното време от денонощието за провеждането на процедурата.
В редица експерименти учените подложили очите на 20 доброволци на възраст от 34 до 70 години на въздействието на тъмночервена светлина от светодиодно устройство. Процедурата продължавала по три минути сутрин, тъй като вечерна аналогична терапия почти не оказала ефект. Установено било, че при доброволците се е подобрило възприятието на цветовия контраст със 17 процента, а при възрастните процентът бил 20. Този ефект се съхранявал в продължение на около седмица.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Авторите на изследването разчитат, че подобни процедури ще могат да се извършват от хората самостоятелно вкъщи, което ще подобри тяхното здраве.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване