В близост до Къщата на Леда и Лебеда, кръстена в чест на едноименната фреска, археолозите откриха 13 фигурки, свързани с поклонението на богинята Кибела.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Някои от статуетките изобразяват човешки фигури, други – глава на петел, бадем, орех и шишарка. Експерти смятат, че находката загатва за участието на фигурките в древен ритуал, който може да е бил извършван в Къщата на Леда и Лебеда в Помпей.
Богинята Кибела се свързва с плодородието и природата. Митовете за нея са свързани с историята за красивия младеж Атис, който изневерил на Кибела с нимфа и бил наказан с безумие. Атис се кастрирал и след смъртта се превърнал в бор.
ОЩЕ: Жертви за богинята Изида са открити в Помпей
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Стъклена шишарка / Pompeii Archaeological Park
След това Кибела помолила Зевс за разрешение да дари на любимия си безсмъртие. Така младият мъж се превърнал в символ, свързан с Кибела, олицетворяващ живота след смъртта и въплъщаващ цикличността на битието – раждане, смърт и прераждане.
Култът към Кибела в Рим се появява в края на Втората пуническа война (201 г. пр.н.е.), в периода на активна експанзия на Рим на изток. Той се слива с чисто римската концепция за богинята на сеитбата и жътвата Опс.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Кибела и Атис, седнали в колесница, теглена от четири лъва, заобиколени от танцуващи корибанти (детайл от плочата Парабиаго; сребърен релеф, около 200 – 400 г. сл.Хр., открит в Милано, сега в Археологически музей на Милано. Снимка: Giovanni Dall'Orto
Празненствата в чест на Кибела били най-пищните в епохата на империята. След това религиозният синкретизъм получава особено развитие и Кибела започва да се почита като покровителка на благосъстоянието на градовете и цялата държава.
ОЩЕ: Учени разкриха ужасната смърт на жителите на Помпей
Помпей, древен римски град, сгушен близо до днешен Неапол, Италия, придобиld монументално значение поради катастрофалното изригване на вулкана Везувий през 79 г. Това изригване засипва града с вулканична пепел и запазва останките му за векове, предлагайки трогателна снимка на живота в древността.