Сдружение на неправителствени организации, които призовават за създаването на морски защитени територии в Южния полярен океан, чиито води са застрашени от прекомерния риболов, изразиха в петък "дълбоко разочарование" от резултатите от международните преговори, които са пред завършване в Австралия, предаде БГНЕС.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
"Провалът" на тези преговори "за създаване на защитени територии или морски резервати е дълбоко разочароващ", пише Алиансът за океаните, в който влизат около 30 неправителствени организации, сред които WWF и Greenpeace.
Конвенцията за запазване на фауната на Южния полярен океан, която обединява 24 държави плюс ЕС, имаше срещи на 22 и 31 октомври в Хобарт, Австралия, за да разгледа множество проекти.
Още преди срещата на Комисията за опазване на антарктическите живи морски ресурси, посветена на защитата на морската околна среда, Алиансът за Южния полярен океан /Антарктическия океан /AAО/ публикува на 19 октомври доклад за необходимостта от по-сериозна защита на морската среда.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Според представител на Грийнпийс тази година "Конвенцията се държа като риболовна организация, а не като организация за опазване на водите на Южния полярен океан".
Докладът, озаглавен "Заветът на Южния полярен океан: Защита на Източноантарктическия крайбрежен регион", подкрепя предложение на Австралия, Франция и ЕС за защита на морската околна среда, но също така настоява да бъдат взети предвид допълнителни области, в които се наблюдават ниски концентрации на лед през есента и зимата.
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Конвенцията за опазване на флората и фауната на антарктическите живи морски ресурси /CCAMLR/, която включва 24 държави плюс Европейския съюз и управлява Южния океан, бе свикана от 22 до 31 октомври в Хобарт /Австралия/, за да се разгледат няколко проекта за създаване на защитени територии.
CCAMLR трябва да обмисли четири различни проекта: седем защитени зони във водите на Източна Антарктида - съвместно предложение от Франция, Австралия и ЕС, Обединеното кралство, и тези на Нова Зеландия и Съединените щати за море Рос.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване