Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Харалд цур Хаузен: В глобален мащаб медицинската наука изостава

30 октомври 2014, 09:53 часа • 27883 прочитания

Не знам дали светът ще се справи с ебола, но се надявам. Това каза в специално интервю за БТА проф. Харалд цур Хаузен - носител на Нобелова награда за медицина от 2008 година.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Според него в глобален мащаб медицинската наука изостава. Като вирусолог той преценява, че е голям проблем, че в днешно време все още не можем да се преборим с големи епидемии като ебола. От негова гледна точка е по-голям проблемът, че медицината не може да се пребори с автоимунните заболявания у човека. Световният учен обаче заяви, че винаги е бил оптимист и е настроен положително, че това ще се случи.

Той посочи, че от 1962 г. работи за изясняване ролята на инфекциите, които причиняват ракови заболявания. Смело мога да заявя, че 20 процента от причините за тях се дължат на инфекции и едни от най-важните последствия от тези мои открития са, че са разработени ваксини против рака, заяви Нобеловият лауреат. Това, което ме удовлетворява е, че следствие прилагането именно на тези ваксини се намалява развитието на раковите заболявания, допълни той.

Световният учен е категоричен, че се увеличават случаите на ракови заболявания в глобален аспект, но се намаляват смъртните случаи от тях. Има една по-добра преживяемост на пациентите, удължава се и подобрява качеството им на живот, което радва, сподели медикът. Носителят на Нобелова награда за медицина от 2008 г. проф. Харалд цур Хаузен бе удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на университета в Плевен на 28 октомври т.г.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Световноизвестният учен бе специален гост в рамките на Юбилейния месец на науката по повод 40-годишнината на висшето училище в Плевен.

Професорът е Нобелов лауреат като признание за епохалното му откритие, че ракът на маточната шийка има вирусна етиология и се причинява от човешките папиломни вируси. Откритието отваря нова страница в профилактиката на това злокачествено заболяване - чрез ваксини и тестове за вируси. Видният медик е роден на 11 март 1936 г. Има докторски степени по медицина от университетите на Бон, Хамбург и Дюселдорф. Води изследвания в областта на вирусологията и микробиологията в Германия и САЩ.

От 1983 до 2003 г. е председател и член на Научния борд на Националния център за ракови изследвания на Германия (DKFZ) в Хайделберг, чийто почетен професор е и до момента.

 

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес