Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полови клетки са преживели шест години на борда на МКС без да настъпят изменения в тяхната ДНК

12 юни 2021, 11:30 часа • 2060 прочитания

Биолозите не са открили значителни промени в структурата и жизнеспособността на половите клетки на бозайници, изпратени на МКС преди шест години. Това предполага, че такива клетки издържат на лъчението много по-добре, отколкото учените досега смятаха. Това увеличава шансовете на човечеството за успешна колонизация на космоса, пишат изследователите в научното списание Science Advances, цитирано от TACC.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Биолози, водени от професора от университета „Яманаши“ Терухико Вакаяма, се опитват в продължение на много години да разберат колко дълго соматичните и зародишните клетки могат да живеят в космоса. Факт е, че космическата радиация пречи на нормалното им развитие: учените предполагат, че поради нея клетките бързо натрупват мутации. В резултат на това в тялото се появяват тумори или клетките стават нежизнеспособни.

Важна роля в експериментите на Вакаяма и неговите колеги играят мишките, изпратени на МКС. Например преди четири години изследователите установиха, че девет месеца живот в ниската околоземна орбита не лишават зародишните клетки на гризачите способността да образуват ембрион, което може да доведе до здраво потомство.

Впоследствие изследователите искаха да изяснят как много дълъг престой в космоса, няколко пъти по-дълъг от най-дългите експедиции до МКС, би повлиял на състоянието на зародишните клетки, които в изсушено или замразено състояние не могат да коригират ДНК грешките. За да разберат, биолозите са събрали проби от мъжки зародишни клетки от мишки, обработили са ги с течен азот и са ги опаковали в специални запечатани капсули, за да се предотврати контактът на гаметите с патогени. След като разделиха комплекта от тези ампули на две половини, биолозите изпратиха някои от тях на МКС, където те се съхраняват през последните шест години.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

След като ампулите се върнаха на Земята, учените съживиха някои от клетките, изучиха структурата на тяхната ДНК и анализираха колко често могат да се слеят с яйцеклетки и да се превърнат в зародиши за здрави мишки. Биолозите проведоха подобни експерименти с клетки, които се съхраняват изсушени и замразени на Земята.

Оказа се, че шест години живот в орбита са имали незначителен ефект върху размера на увреждането в генома на мишите полови клетки. Имаше приблизително същия изменения като в ДНК на гаметите, които не са напускали Земята. В полза на това, по-специално, свидетелства подобно ниво на активност на ензимите, които са отговорни за коригиране на малки мутации в генома.

Учените не откриха видими разлики в жизнеспособността на зародишните клетки. Те бяха еднакво успешни в оплождането на яйцеклетки и в раждането на здраво потомство - шансът за успех беше около 13% за всеки „земен“ и „космически“ ембрион. Всички родени мишки са здрави и не страдат от аномалии в развитието.

Всичко това, според учените, говори в полза на факта, че половите клетки на бозайници се противопоставят на действието на космическата радиация много по-добре, отколкото специалистите смятаха преди. Това намалява вероятността хората да имат проблеми с размножаването по време на полети в дълбокия космос или по време на проучването и колонизацията на Марс и други планети, според Вакаяма и колегите му.

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес