Огънят се нуждае от три неща: гориво за горенето, окислител, за да се осъществи този процес, и температура. Теоретично, ако и трите фактора никога не се изчерпат, огънят може да продължи вечно - и тогава със сигурност ще може да се наблюдава също вечно.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
И трите тези компонента изненадващо са се събрали на едно място на 200 км северно от Сидни, където се намира така наречената Горяща планина. Това образувание се различава от вулкана по това, че горенето в него се осигурява не от гореща лава и магма, а от въглищен пласт под слой пясъчник.
Ситуацията в Арктика се нажежава: "зомби пожари" унищожават горите
Учените смятат, че естественият процес на горене на въглищата на това място протича най-малко 5500 години, а някои експерти дори назовават число от 500 000 години. Както отбелязват от Националната служба за паркове и дива природа на Нов Южен Уелс, струи сернист дим се издигат от тлеещия подземен пламък и излизат на повърхността през „вентилационни“ отвори. Топлината постоянно нагрява почвата отдолу, оцветява я в червено и пресушава растителността на около 0,5 хектара наоколо.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Според Тина Бел, асистент в университета в Сидни, пожарът най-вероятно е започнал поради удар от мълния преди хиляди години. Оттогава тлеещият огън бавно разяжда въглищния пласт със скорост от около един метър на година. Самият пласт се намира на дълбочина над 30 метра под земята.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Впрочем в действителност е доста трудно да се забележи този „вечен огън“. Тези, които се качвали на Горящата планина, често виждали само лек дим от вентилационните отвори. И все пак температурата на това място винаги е малко по-висока, отколкото далече от планината и тук винаги можете да видите как горещият въздух „трепери“ (като над асфалт в горещ ден).
Пожарът невинаги е бил такъв скромен. Например във видео, заснето през 1963 г., могат да се видят няколко източника на дим и дори открит пламък.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Според Бел пожарът на Горящата планина не е опасен и няма нужда да се гаси. Много от хилядите въглищни пожари по света са много по-опасни. Те отделят токсични замърсители и вредят на околната среда.
Докато пожарът на Горящата планина е възникнал от естествени причини, други въглищни пожари най-често са били предизвиквани по човешка вина. Например подземен пожар в мина в Сентралия, Пенсилвания, продължава повече от половин век. Той започнал, след като жителите на града запалили сметище на това място. Някои от стотиците въглищни пожари в Китай са започнали преди повече от век и изразходват до 18 милиона метрични тона въглища годишно.
Разберете защо в Туркменистан искат да угасят "Вратата на ада", която гори в пустинята от половин век.
И още: В най-студеното село на планетата горят "зомби пожари" (ВИДЕО)