Фреска, датираща от предколумбовата епоха, е открита на стената на ъглов параклис в доминиканския манастир Ex Сonvento Nuestra Señora de la Natividad (бивш манастир „Рождество Христово“), който се намира в град Тепостлан (щата Морелос, Мексико).
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Изображението било скрито под няколко слоя вар и откриването му се оказало истинска изненада за екипа от археолози, работещи в манастира, съобщава изданието Theartnewspaper.com.
Фреската представлява червен кръг с диаметър около метър, в който са разположени редица символи от предколумбовата епоха, включително брадва, щит, букет цветя и украса за глава с пера (пеначо), която традиционно била носена от членове на ацтекската аристокрация.
Находката в манастира изненадала реставраторите, които първоначално трябвало да ремонтират основната структура на църквата, обявена за обект на Световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1994 г. Сградата пострадала по време на поредица земетресения през септември 2019 г.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Ъгловите параклиси са известни като capillas posas (позиращи параклиси) и въпреки че предназначението им все още не е окончателно установено, експертите смятат, че те строени, за да подслонят свещениците по време на службите, провеждани за ускоряване на масовото обръщане на коренното население към християнството. Само три ъглови параклиса са останали и нито един не е в особено добро състояние, а в един от тях е открит кръгът с предколумбовите символи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Местните жители и досега всяка година организират поклонение до близката планина, където се намира археологическият обект Ел Тепостеко и има храм на Тепоцтекатъл – бога на алкохолната напитка пулке, свещена за ацтеките и получавана от ферментирал сок от агаве. Тепоцтекатъл е почитан от говорещите науатъл ацтеки, живели в този район.
Тъй като с голяма степен на вероятност ацтеките са взели активно участие като работници в изграждането на манастира, който е построен през 1555 – 1580 г., учените предполагат, че фреската най-вероятно е посветена на Тепоцтекатъл.
Предвид уникалността на находката археолозите планират да продължат задълбочено проучване и на другите стени в манастира. В момента параклисът е затворен за обществеността.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
ВИЖТЕ ОЩЕ: Светилище в египетски храм пази свидетелства за неизвестни ритуали