Хората, които страдат от сънна апнея имат повишен риск да развият болестта на Алцхаймер, пише The Daily Mail. Според резултатите от изследванията при хората, които хъркат силно и имат периодично спиране на дишането по време на сън се наблюдавало струпване на бета-амилоиди в мозъка (маркер за болестта на Алцхаймер).
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Учените от Университета в Ню Йорк показали връзката между апнеята и болестта на Алцхаймер на примера на 208 привидно здрави хора на възраст от 55 до 90 години. Било оценено нивото на бета-амилоидите в гръбначно-мозъчната течност. При повече от 50% у тях била установена апнея . Оказало се, че колкото по-тежка била апнеята, толкова повече токсични отлагания били наблюдавани в мозъка. Освен това тези отлагания неумолимо нараствали с времето при наличието на апнея .
Тези отложения се формират в следствие на затрудненото дишане при хората с апнея . За щастие средствата, които се борят с хъркането и засилват притока на кислород към мозъка (специални маски) могат да спомогнат за предотвратяването на развитието на болестта на Алцхаймер.
Специалистите добавят, че сънната апнея провокира повишаване на кръвното налягане, развитието на сърдечна недостатъчност и води до сърдечни пристъпи.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене