ДНК на 400 000 г. е открита в древна бедрена кост. Костта е открита в известната "Яма с кости" в Испания, където са открити останките на 28 хора от древността, предаде БГНЕС.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Резултатите са объркващи и повдигат повече въпроси, отколкото отговори за изключително сложното ни родословни дърво.
Останките на този древен човек от пещера близо до северния испански град Бургос бяха извадени и сглобявани в продължение на повече от две десетилетия. Това е един от най-богатите ансамбли от човешки кости от този етап на човешката еволюция от епохата на средния плейстоцен.
За да достигнат до ямата, учените е трябвало да пълзят стотици метри в тесни пещерни тунели. Телата вероятно са събрани там умишлено, а причината за тяхната смърт е неясна.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Фосилите вероятно съдържат характерни за неандерталците черти и принадлежат към древния вид на Хайделбергския човек.
Тенденцията ДНК да се разпада с течение на времето означава, че преди не е било възможно проучването на генетиката на подобни древни членове на човешкото семейство.
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Учените са успели да сглобят почти пълна последователност на митохондриална ДНК от древна бедрена кост. Сравненията на генетичния код с този на други хора, древни и модерни, предизвика изумление.
Вместо да покажат връзка между испанските черти и неандерталците, както се е предполагало заради общи физически характеристики, митохондриалната ДНК е най-близка до материал на 40 000г. от Сибир.
Денисовите човеци са сестринска на неандерталците, с различни генетични характеристики. Идентифициран само от ДНК, извлечена от малък пръст и зъб, те са "геном в търсенето на фосили", защото няма значителни останки от представителите на тази група.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Учените са открили, че човекът от Ямата с костите има общ прародител с денисовите човеци преди 700 000 години. Денисовият човек е биологичен вид от род Хора, който все още не е открит.