Британски учени от Университета на Линкълн са открили, че хората, които по време на сън са наясно, че спят, по-добре решават проблемите, когато са будни. В изследването за пръв път е разгледана връзката между осъзнатия сън и проницателността, съобщава "Сайънс уърлд рипорт".
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Концепцията за осъзнат сън е отразена във филма "Генезис" на Кристофър Нолан, пуснат по кината през 2010 година. Способността за осъзнати сънища е свързана с дълбоко разбиране и само малцина са тези, които я притежават. Мозъкът на тези хора може бързо да определи, че сънуват, защото в реалния живот същите събития нямат смисъл. Същата способност се проявява и по време на бодърстване.
При откриването на решения на проблеми им позволява да намерят скрити подсказки и несъответствия. За да стане сънят осъзнат, е необходимо да се излезе извън рамките на света, създаден от съня, да се разбере, че всичко наоколо е нереално.В изследването на учените от Университета на Линкълн са участвали 68 души на възраст от 18 до 25 години. Те са били запитани колко често са имали осъзнати сънища.
Отговорите са варирали от "никога" до "няколко пъти на месец". След това доброволците е трябвало да решат 30 специално съставени задачи. Учените са установили, че хората с осъзнати сънища решават с 25 на сто повече задачи, отколкото останалите.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване