Жителите на град Рагуза на италианския остров Сицилия в края на февруари станали свидетели на удивително явление – обърната дъга.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Снимката на дъгата е направена от 47-годишната Марчела Джулия, италиански астрофотограф и начален учител. Тя наскоро споделила тази снимка с НАСА, а агенцията избрала изображението на дъгата за „Снимка на деня“.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Както обясняват в космическата агенция, обърната дъга се образува от пречупването на светлината, преминаваща през ледените кристали в тънка завеса от облаци на височина 7-8 хиляди метра. Цветовете в такава дъга също са обърнати: лилавото е отгоре, а червеното е отдолу.
Снимането на такава дъга е голям късмет, тъй като обикновено е скрита от облаци. Освен това, както отбеляза Джулия, хората не забелязват дъгите, защото „гледат надолу към екраните на своите смартфони“. За да има по-голяма вероятност да забележите обърната дъга, трябва да гледате право нагоре, когато Слънцето се намира ниско в небето. Тя отбеляза, че дъгата, която е наблюдавала, е била дори по-ярка от обикновената.
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Метеорологичната служба на Обединеното кралство добавя, че подобни дъги обикновено се свързват с перестите облаци, в които лесно се образуват ледени кристали. Всъщност такива дъги са доста често срещани, защото се образуват през цялата година – но отново, те най-често се крият зад облачен воал.
За да видите такава дъга, трябва да са налице няколко атмосферни условия едновременно – определена височина на облаците, тяхната дълбочина и положението на ледените кристали. Необходимо е светлината да попадне под определен ъгъл върху тях. Освен това е важно и местоположението на наблюдателя спрямо дъгата.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
ВИЖТЕ ОЩЕ: Как може да се появи дъга без дъжд?