Съществува малко увеличение на риска от меланома (рак на кожата) при честа употреба на диуретика хидрохлоротиазид. Няма доказателства това да се влияе от използваната доза. Това е заключението на ново специализирано датско-американско проучване. То обхваща над 9000 случая на меланома в Калифорния и почти 265 000 пациенти като контролна група, но се основава на преглед на медицински досиета.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Изрично е посочено, че заключенията в проучването подкрепят откритията на друго изследване, в което има заключение, че честата употреба на хидрохлоротиазид води до повишен риск на определен вид меланома (лентиго малигна тип).
Проучването е много важно и показва статистическа зависимост между приема на тиазидни диуретици и развитието на меланомни подформи. Ние споделяме това мнение и показваме, че комбинацията от сартани (клас лекарства за хипертония и високо кръвно) с хидрохлоротиазидни диуретици е още по-неприятна, както и че е рискова. Това коментира пред Actualno.com проф. д-р Георги Чернев, ръководител на кожната клиника на МВР болница.
Проф. Чернев многократно е излагал тази своя позиция, а сега я подкрепя с общо 6 проучвания – негови и с участието на негови колеги: ТУК, ТУК, ТУК, ТУК, ТУК и ТУК!
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
"Очевидно е, че международната позиция по темата лека полека започва да се избистря и изкристализира на експертно ниво.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Ние сме първите автори в света, споделили тези данни един вид проспективно и същевременно ретроспективно - едновременно! Данните ни са проверени от международната медицинска общност и възбудиха явно международен интерес. Именно този интерес продиктува аналогичен тип проследявания и потвърждава нашата теза или наблюдения. Това беше и целта. Отново този интерес е причина и за разчупването на международното мълчание по темата.
Пътят към истината е един, а сега вече е открит. Целта остава идеална. За нас е и един вид облекчение, че подобни проучвания са вече официализирани. Мисля, че няма какво друго да добавя", коментира проф. д-р Чернев пред Actualno.com.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване