Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма да умираме на 21 декември, само влизаме в нов цикъл

03 октомври 2012, 14:08 часа • 38182 прочитания

Археолози, антрополози и други учени се събраха в Мексико, за да обсъдят прословутия календар на маите и края на света. Календарът на древния народ се състои от 394 годишни периоди, наречени бактуни. Според оценките на експертите системата започва отчитането от 3114 година преди нашата ера и преминава през 13 бактуна / 5125 години/, предаде КРОСС.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Специалистите са уверени, че 21 декември е просто начало на нов цикъл, а не край на света.

Археологът Алфредо Барера заяви, че жреците на маите наистина са правили предсказания, но те са засягали реални неща като сушата и епидемиите.

„Маите са правили предсказания, но не за апокалипсис, а за събития, които при своята цикличност могат да се повторят в бъдеще", заяви археологът.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Експертите са убедени, че древният народ, чиято писмена култура е процъфтявала от 300 до 900-та година от нашата ера, е бил много заинтересован от събитията, които е трябвало да се случат доста след 21 декември 2012 година. Учените подчертават, че в календара са открити няколко бележки, които се отнасят до тази година, но в нито една от тях не се говори за апокалипсис. Маите никога не са и мислили за края на света.

"Всичките тези мисли нямат нищо общо с културата на маите. Търсенето на края на света не се отнася до тях", смята антропологът Алесандър Фосс.

Специалистите са обърнали внимание на факта, че маите са виждали историята като постоянно повтарящи се събития, където краят на цикъла не означава космическа катастрофа.

Редактор: Яна Баярова

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес