Изследванията показват, че някои растителни видове поглъщат фините прахови частици, докато други отделят летливи вещества, които увеличават допълнително замърсяването на въздуха. Това каза Валентин Симеонов от Швейцарския федерален институт за технологии в интервю за БНТ.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Според Симеонов, който консултира общината в Лозана, за засаждането на подходящи растения, най-ефективни са бръшлянът и люлякът. Докато дъбът, върбата и борът не допринасят за пречистването на въздуха в градска среда.
Ученият посочи като основни причини за силното замърсяване на въздуха в София и големите градове с най-опасните фини прахови частици е неограничения внос на стари автомобили на дизелово гориво. Според него ще бъде удачно да се въведат данъчни облекчения за по-чистите газови автомобили, както и да се насърчава използването на градски транспорт.
Симеонов препоръча и подмяната на керосиновите генератори, използвани за зареждането на самолетите на летище "София", с електрически, както вече се прави на много места в Европа.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене