Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Николай Коперник е бил роден на днешната дата

19 февруари 2014, 12:33 часа • 60015 прочитания

19 февруари 1473 година е денят, в който в Полша се ражда един от бъдещите пионери в астрономията. Роденият в Торун  Ренесансов учен етнически е наполовина немец по майчина линия, но се смята за поляк.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Коперник е създател на най-важната за науката и времето му идея, а именно хелиоцентричната теория, според която според която Слънцето се намира в центъра на Вселената, а Земята и другите планети обикалят около него. Първоначалната теория на Коперник е доста смела за времето си, заради силата на властта на църквата.

Най-важният труд на Коперник „За въртенето на небесните сфери“, публикувано малко преди неговата смърт през 1543 година, често е приемано за началото на съвременната астрономия и на общата научна революция.

В своя труд Коперник излага тезата за хелиоцентризма. По-късно този модел се усъвършенства от Йоханес Кеплер, който открива, че планетите се движат по елипси, и Исак Нютон, който доказва трите закона на Кеплер като теореми.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

В исторически план хелиоцентричната теория е предложена за пръв път от Аристарх Самоски през 3 век пр.н.е. Има спор дали Коперник е познавал трудовете на Аристарх. Излагайки своята теория, която е била твърде смела за епохата си, Коперник е представил тезата си като математически трик, който значително улеснява пресмятанията на положенията на планетите и обяснява ретроградното движение.

Учението на Коперник нанася силен удар върху господстващите и непоколебими тогава католически църковни догми и води не само до бурно развитие на астрономията, на естествознанието и на цялата наука, а и до революционни изменения в начина на мислене и в подхода при изучаване на околния свят, без които би била немислима естествено научната революция от 16 -17-и век.

Коперник умира на 24 май 1543 година във Фромборк от кръвоизлив в мозъка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Бонев
Петър Бонев Отговорен редактор
Новините днес