Археолози от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) са извършили разкопки в подножието на главния храм на Теночтитлан, древната столица на ацтеките. В резултат учените са открили ритуални дарове, съдържащи над 1500 различни дървени предмета.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Както пише Heritage Daily, находката е направена в подножието на големия храм Темпло Майор, който е известен като Пирамидата на Уицилопочтли. Той е част от комплекса от култови съоръжения в столицата на ацтеките Теночтитлан (съвременно Мексико Сити). Смята се, че първоначално пирамидата се е извисявала на 60 метра над ритуалния район на града, а на върха ѝ имало два храма в чест на боговете Уицилопочтли (бог на слънцето и войната) и Тлалок (бог на дъжда и плодородието).
Теночтитлан. Diego rivera / Public Domain
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Именно там, в сърцето на свещения комплекс, археолозите са открили безпрецедентно голяма колекция от религиозни дарове. Хиляди различни предмети били извадени от тайника: маски, шапки, скиптри, пекторали, статуетки, инструменти за хвърляне на стрели и самите стрели. Открити са и обеци, кани и около 1500 дървени предмета. Всички тези дарове според учените може да са поставени тук от жреците по време на ритуала по освещаване на пирамидата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Изненадващо, но дори дървените предмети са оцелели до наши дни. Известно е, че строителството на храма Темпло Майор започва след 1325 г. Зданието е разрушено от испанците през 1521 г. По такъв начин възрастта на намерените реликви е поне 500 години.
Испанците нахлуват в Теночтитлан. Неизвестен автор Public Domain
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Специалистите обясняват доброто запазване на реликвите с уникалните анаеробни условия на местната почва и високата влажност, която се е запазила през последните пет века. Вероятно естествената среда се е оказала отличен консервант, който е предотвратил разлагането на дървесината.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Археолози откриха гроб на представител на митичната култура Ацтатлан в Мексико