Изследователи са открили непознати на науката микроорганизми на дълбочина 8000 метра. Експедицията до дълбините, където никой човек преди това не се е спускал, била ръководена от Освалдо Улоа, директор на Института по океанография към Университета в Консепсион (Чили), и Виктор Весково, основател на компанията Caladan Oceanic.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Перуанско-чилийската падина (Атакамска падина) се намира в Тихия океан и е открита в края на XIX век при прокарване на кабели. Дължината на падината е около 5900 км, а ширината ѝ варира между 30 и 90 км. Тя е разположена на границата между две тектонски плочи – Наска и континенталната Южноамериканска. Това е място на тектонска активност, белязано от многобройни земетресения и цунами.
На дъното на Марианската падина - найлонова торбичка и опаковки от бонбони (ВИДЕО и СНИМКА)
Учените са изследвали Атакамската падина край бреговете на Чили в Тихия океан. При достигане на дълбочина от 100 метра екипажът на подводницата се потопил в непрогледен мрак и гледката била ограничена до това, което мощните светлини на подводницата успели да обхванат.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
При по-дълбоко потапяне пред екипа от изследователи се появили уникални образци от дълбоководен живот.
Continued our dives in the Atacama Trench yesterday with Dr. Ruben Escribano of Chile. Dove to ~7,200 meters near the Richards Deep, witnessing growths of ultra-deep ocean coral, Elpidids Peniagone (the small animals), and unknown colors (bacterial matting?) on rock outcroppings. pic.twitter.com/ouM7PuCeEK
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) January 24, 2022
„Натъкнахме се на геоложки структури и видяхме морски краставици - полупрозрачни морски краставици, подобни на желе. Не сме ги регистрирали досега, най-вероятно са нови видове“, отбелязва Улоа.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Освен това, добавя той, по време на експедицията са открити нишковидни общества от бактерии, за чието съществуване в падината учените дори не предполагали. Екипът също така успял да потвърди съществуването на амфиподи – ракообразни, родствени със скаридите, полупрозрачни риби и сегментирани червеи.
Сега учените планират да се върнат в Атакамската падина, за да продължат изследванията си. Освен останалото те искат да поставят сензори на тектонските плочи Наска и Южна Америка - това ще помогне да се види как се деформира океанското дъно и да се прогнозират земетресения.
По-рано в Австралия откриха микроорганизъм, който може да спре глобалното затопляне, като яде въглерод.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Марианската падина – какво не знаем за нея?