Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не пипай! Ето защо шофьорите не бива да си докосват лицата

03 декември 2021, 11:30 часа • 4111 прочитания

Неведнъж по време на пандемията експертите предупреждават, че е опасно да се докосва лицето с ръце. Но това не е толкова просто. Особено зад волана.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Ново изследване, публикувано в изданието Ergonomics, е установило, че шофьорите докосват и търкат лицата си средно 26 пъти в час по време на пътуване.

Изследователите от Нотингамския университет твърдят, че такова поведение може да доведе до разпространение на микроби и инфекции, включително COVID-19.

Учените са анализирали 31 часа архивни видеозаписи, заснети при две изследвания за движението по пътищата с участието на 36 водачи. Резултатите показали, че средностатистическият шофьор докосва лицето си 26,4 пъти в час, като всеки допир трае около четири секунди.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Най-често водачите се докосвали до нещо върху лицето (79,6%), следвали косите (10%), шията (8,6%) и раменете (1,7%). Почти в половината от случаите (42,5%) шофьорите били в контакт с лигавиците на всеки пет минути.

Но водачите на автомобили по-рядко докосвали лицето си при „високо натоварване“, включително когато се готвели за смяна на пътната лента или обръщане на движението.

„Докосването до лицето представлява риск от предаване на инфекции за водача, особено ако автомобилът се използва от няколко хора, а също при лоша хигиена на ръцете. Например, почесвайки нос или търкайки очи, водачът случайно може да пренесе върху лицето вируси или друго опасно вещество, получено от замърсен елемент на управлението или повърхностите по време на шофиране или преди качването в транспортното средство“, отбелязват изследователите.

 

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес