Ако сте нормален човек, то вие сигурно ставате нервни, когато сте гладни. Освен раздразнителността, обаче чувството за глад има друго предимство – помага ни да вземаме правилното решение.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
За да докажат научно, че това е така изследователи будели няколко доброволци през нощта и ги завели в лабораторията си. На някои дали закуска, а други накарали да чакат. След това участниците преминавали тест, в чиято основа били заложени реални хазартни игри, а задачата била да се имитира реален процес на вземане на решения, пише factroom.ru.
Така учените установили, че гладните доброволци намерили най-изгодния и ефективен вариант на решаване на тест. Докато ситите не можели да се похвалят със същия резултат. Чувството за глад помагало на изпитваните да избягват решение, осигуряващо им изгода на минутата, но неефективно в дългосрочен план.
„Експериментът показа, че гладните доброволци оценяват по-добре перспективите и бъдещето възнаграждение и не са склонни на риск, за да получат моментална изгода за сметка на дългосрочната”, пише в доклада от експеримента.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
По този начин за първи път се дава нагледно доказателство, че състоянието на глад многократно подобрява процеса на вземане на решения в условия на неопределеност, оспорвайки традиционната концепция за вредната роля на импулсивността в процеса на вземане на важни решения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване