Изследователи от университета в Тел Авив направиха новаторско откритие в борбата срещу рака на мозъка, като предотвратиха разпространението на глиобластом, се казва в съобщение за пресата, съобщава БГНЕС.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Глиобластомът е агресивен тип рак, който може да се появи в мозъка или гръбначния мозък.
Изследователите са успели да постигнат пробив чрез откриване на слабо място в имунната система на мозъка, което може да се използва срещу смъртоносния рак. Въпросното слабо място произтича от протеин, наречен P-Selectin (SELP), който изследователите са използвали за възстановяване на нормалната активност на мозъка, блокирайки разпространението на рака.
Проф. Ронит Сатчи-Файнаро от Медицинския факултет на университета в Тел Авив ръководи международния изследователски екип в начинанието. Изследователите също са сравнили здрави мозъчни тъкани с други тъкани, заразени с глиобластом.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
"Изследвахме взаимодействията между имунните клетки в мозъка и глиобластомните клетки в тумори, които наскоро са били отстранени от мозъка на пациентите", каза Файнаро.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Той смята, че проучването може да има терапевтични ползи, тъй като съществува възможност SELP да се използва за лечение на болка, свързана със сърповидно-клетъчна анемия.