Кардиологът Юрий Конев в интервю за руския „Пети канал“ обяснява границата между нормалния пулс и ситуацията, в която е необходимо да се звъни на Бърза помощ.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Според лекаря, ако в спокойно състояние пулсът надвишава 90 удара в минута, като същевременно не намалява за повече от 30-60 минути, тогава трябва да обърнете специално внимание, тъй като това е тревожен знак, показващ наличието на сърдечни проблеми. По принцип причините за повишена сърдечна честота зависят от възрастта на човека. В млада възраст най-често се свързва с регулацията на нервната система, а в напреднала възраст - с нарушения в работата на сърцето.
Нормално е състоянието, при което сърдечна честота (HR) над 90 удара в минута се появява по време на физическо натоварване и намалява по време на почивка. Ако в покой пулсът продължи да е висок, има голяма вероятност от тахикардия, предупреждава д-р Конев, като в този случай съветва да се посети лекар, който да прецени здравословното състояние на пациента.
Как работи пулсоксиметърът - уредът за измерване на сатурация?
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
„Необходимо е да се обадите на Бърза помощ, когато сърдечната честота изобщо не може да се определи или е над 150 удара в минута“, отбеляза специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Той съветва да се тренира сърдечносъдовата система, като ежедневно се изминават най-малко 10 хиляди стъпки. Освен това кардиологът призовава за увеличаване на физическата активност и плуване, което ще помогне за подобряване на издръжливостта.
По-рано гръдният хирург от Санктпетербургския университет Евгений Зинченко говори за възстановяването на белите дробове при бивши пушачи. Според него, въпреки факта, че невинаги е възможно да се възстановят напълно структурните изменения в белите дробове, възникнали поради тютюневия дим, е възможно значително да се подобри тяхното здраве и функция чрез отказване от тютюнопушенето.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване