Кенгурата са най-елегантните скачачи в природата, но походката им далеч не е грациозна. Когато търсят храна, тези обичайно царствени същества изглеждат тромави и непохватни, опитвайки се да балансират тежкото си тяло.
Но изследователи установиха, че този външен вид е заблуждаващ и че в действителност тромавите им движения са подпомагани от пети "крак", тяхната опашка, съобщава в. "Дейли мейл".
Учените от Колорадо, Сидни и Бърнаби в Канада открили, че опашката на кенгуруто осигурява толкова движеща сила, колкото предните и задните им крака. "Открихме, че когато кенгуруто се движи, то използва опашката си като крак", заяви доцент Макуъл Донелан от университета "Сеймън Фрейзър" в Бърнаби, Канада.
"Те използват опашката си, за да се подкрепят, да тласкат и да снабдяват с енергия движенията си. В действителност те извършват толкова механична дейност с опашката си, колкото ние с краката си", допълва изследователят. Той уточнява, че нито едно друго животно освен кенгуруто не използва опашката си като крак.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
"Техните опашки имат над 20 прешлена, които изпълняват ролята на долна част на крака, прасец и бедрени кости", обяснява доц. Данелан.
Освен това опашката на кенгуруто увеличава баланса, когато мъжките се сграбчват един друг за гърдите или раменете, след което отстъпват назад и се ритат взаимно в стомаха в опит да покажат доминация за целите на възпроизводството.