Учените потвърдиха, че огромен кратер с ширина 1,8 км в района на Къч в Гуджарат е остатък от един от най-големите астероидни удари през последните 10 000 години. Наричан кратер на Луната, той се е образувал при сблъсък на масивен обект с нашата планета.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Дълго време той беше смятан за отговорен за смъртта на мистериозната древна Харапска цивилизация. Подробности за изследването, проведено от индийски учени, са публикувани в списание Planetary and Space Science.
Анализът на скалите и пръстта около кратера показва, че метеоритът най-вероятно се е състоял от желязо или смес от желязо и скала. Изследователите също така открили няколко слоя стари растения под отломките, образували се в резултат на удара.
Използвайки радиовъглеродно датиране, учените установили, че тези растения са живели преди около 6905 години. Бил извършен също луминесцентен анализ на почвения слой, който показал кога за последно скалите са виждали слънчева светлина. Той дал друга дата за образуването на кратера – преди около 4050 години.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
ОЩЕ: Археолози откриха римските стени на Нарбон
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
K.S. Sajinkumar et al. / Planetary and Space Science, 2024
Районът на кратера е осеян с подобни на стопилка скали, които имат високо специфично тегло и показват широк спектър от магнитни свойства. Той съдържа минерали като вюстит, кирщайнит, улвешпинел, херцинит и фаялит. Учените открили и някои елементи, които често се срещат в космическите скали: родий, паладий, осмий, иридий и платина.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Кратерът на Луната се намира в ниско разположените равнини Банни на тектонично активния басейн Къч и е потопен под вода през по-голямата част от годината. Няколко поредни сухи години обаче разкрили структурата и направили възможно провеждането на изследвания.
Харапската цивилизация е съществувала в Индия през бронзовата епоха. За времето си тя е била много развита, в градовете например е имало водопровод, монументални сгради, хората са ползвали услугите на зъболекари, изкуството е достигнало големи висоти. Цивилизацията е съществувала приблизително от 5500 до 1700 г. пр.н.е. След това градовете били напълно изоставени.
ОЩЕ: 3300-годишна плочка на загадъчната Хетска империя описва катастрофално нахлуване в четири града
Има много версии за причините за смъртта на цивилизацията – от нашествието на завоеватели и изменението на климата до обстрела от извънземни. Една от тях е падането на голям метеорит. Смятало се, че кратерът на Луната е оставен от този конкретен космически обект.
Новото изследване е потвърдило, че езерото по всяка вероятност наистина е метеоритно, но има несъответствия с датата на падането. Въпреки че втората, получена след луминесцентен анализ, изглежда, съвпада с времето на упадъка на Харапа. Авторите на статията отбелязват, че ще продължат изследването на кратера.