Учени са открили пиримидинови бази в три богати на въглерод метеорита. Тези бази са от съществено значение за изграждането на ДНК и РНК. Откритието подкрепя идеята, че градивните елементи, които играят роля в генетичните функции на ранния живот, са били донесени на Земята от Космоса. Резултатите от изследването са представени в списание Nature Communications.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
„За формирането на ДНК и РНК са необходими два вида химични строителни блока, или азотни бази. Това са пиримидини, към които се отнасят цитозин, урацил и тимин, и пурини“, казват авторите на изследването.
По-рано в метеорити са идентифицирани само пуринови азотни основи и урацил. Но откриването на пиримидини в лабораторни експерименти, симулиращи условията на междузвездната среда, довело до предположението, че те също може да са били доставени на нашата планета от астероиди.
В рамките на изследването учените анализирали проби от метеоритите Мърчисън, Мъри и Тагиш. В допълнение към съединенията, открити по-рано в метеоритите, те успели да идентифицират за първи път различни пиримидинови бази като цитозин и тимин.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Тези съединения присъстват в концентрации, аналогични на тези, предвидени от лабораторните експерименти, пресъздаващи условията в най-ранните етапи от раждането на Слънчевата система.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Размерът не е имал значение: Как метеоритите са погубвали всичко живо
Дълго време оставаше загадка защо в метеоритите се откриват само пурини, а не пирамидини. Предварителни лабораторни експерименти, симулиращи условията в Космическото пространство, позволили да се предположи, че пурините и пирамидините може да са се образували по време на химични реакции под въздействието на светлина в междузвездни молекулярни облаци, а след това тези съединения може да са попаднали в астероиди и метеорити по време на образуването на Слънчевата система. Такива химични реакции можело да се осъществяват и директно в космическите камъни.
Сега учените най-после са открили всички пирамидини и пурини, съдържащи се в ДНК и РНК, в метеорити, паднали на Земята.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
„Присъствието на петте основни нуклеобази в метеоритите може да допринесе за появата на генетични функции дори преди появата на живота на ранната Земя“, казва водещият автор на изследването Ясухиро Оба, астрохимик от университета Хокайдо в Япония.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Как са се образували Земята и Марс – разказват метеоритите