Учените са разработили експериментална ваксина срещу болестта на Алцхаймер. Изпитания при мишки са показали, че тя кара имунната система да произвежда антитела срещу токсичната форма на бета-амилоида - вреден белтък, за който се смята, че е свързан с появата на това невродегенеративно заболяване. Резултатите от изследването са публикувани в научното издание Molecular Psychiatry.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Смята се, че болестта на Алцхаймер се развива поради това, че в мозъчните клетки се натрупва вредният белтък бета-амилоид. Той представлява фрагменти на белтъка АРР, който играе важна роля във формирането на връзките между невроните.
През последните години са се появили множество препарати, които теоретично могат да попречат на бета-амилоида да се събира на „кълбета“ от множество молекули, а също да разрушават тези топки. Част от тях са преминали опити върху животни, но досега нито един препарат не е издържал клинични изпитания, отбелязва ТАСС.
Учените начело с Марк Кар от Лестърския университет са разработили алтернативна стратегия за борба с тази болест. Те не търсели начин за унищожение на вече съществуващите струпвания от бета-амилоид, а се опитали да създадат антитяло, което да пречи на разтворимите фрагменти от белтъка АРР да се съединяват с твърдите плаки от бета-амилоид.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Любимата музика помага при Алцхаймер
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Тази идея се появила, след като учените открили в организма на мишките антитялото TAP01, което се съединявало само с увредените вериги от бета-амлоид и не реагирало на пълноценен АРР. Опитите установили, че ТАР01 се съединява с уникален участък в молекулите на бета-амилоида, който отсъства или физически не е достъпен в АРР.
Изследователите изяснили, че аналогичен участък има и в човешката форма на бета-амилоида. Това навело Кар и колегите му на мисълта, че то може да се използва за създаване на ваксина, която би карала имунитета на човека да изработва аналози на TAP01, способни да се съединяват с бета-амилоида и да му попречат да се обединява в неразтворими „кълбета“.
Прототипът на новата ваксина, чието наименование е TAPAS, е проверен върху мишки, предразположени към болестта на Алцхаймер. За да получат подобни животни, учените им „имплантирали“ версия на гена АРР. В резултат мишките, които получили ваксина сравнително рано, получили и защита от появата на характерните симптоми на деменцията. Също така ваксината значително подобрила тяхното състояние при вече формирана болест на Алцхаймер.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Ето защо Алцхаймер прогресира бързо
В близко време Кар и колегите му планират да започнат клинични изпитания на ваксината, а също на моноклонални антитела с аналогични свойства върху хора. Учените се надяват, че тези опити ще потвърдят ефективността на тяхната разработка, в резултат на което ще се появят първите резултатни методи за потискане и профилактика на болестта на Алцхаймер.