Малък, но изключително интересен експеримент тества способностите на екстрасенси. В него са взели участие 12 медиума и 12 обикновени човека, които са били контролна група.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
В проведеният експеримент двадесетте и четири участника е трябвало да определят точната причина за смъртта на определен брой починали. За целта на всеки са били показани 180 снимки на починали (статистически значим брой за достигане до заключение).
Тезата е, че медиумите би трябвало да се свържат с мъртвите и без проблем да отгатнат по-точно причината за смърт на хората, отколкото биха го направили обикновените хора.
За огромно нещастие контролната група, използвайки принципа на налучкването и вероятно повърхностен анализ, се е справила доста по-добре в разгадаването на причината за смърт, в сравнение с медиумите.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Обикновените хора са имали с 4% по-добър резултат. Освен това на всички е бил мерен пулс и мозъчна активност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Медиумите са имали по-ускорен пулс и различаваща се мозъчна активност. Според изследователите контролната група е вложила повече енергия в анализиране на снимките, което е довело и до по-добрия резултат.
Медиумите обосновали резултата твърдението, че са усетили реално болката на починалите, но не са могли с точност да определят какво я причинява... На това се дължи техният лош резултат.
Източник на изследването: A. Delorme, C. Cannard, D. Radin, H. Wahbeh, Accuracy and neural correlates of blinded mediumship compared to controls on an image classification task, Brain and Cognition, Volume 146, 2020, 105638, ISSN 0278-2626.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване