Паразитът Toxoplasma gondii помага в борбата със злокачествените заболявания, твърдят онколози от Университета в Нинбо и Селскостопанския университет Шанси в Китай, става ясно от публикация в изданието Journal for ImmunoTherapy Cancer.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
По думите на изследователите те са открили ефективен начин за лечение на рак. Паразитът живее в клетките на гостоприемника и е способен да изработва голямо количество белтъци за противодействие на имунната защита.
По време на експеримента китайските учени са използвали мутантен щам Toxoplasma gondii с ограничена способност за размножаване. Паразитът бил въведен инжекционно в „студени“ ракови клетки (които нямат възпаление и не провокират имунен отговор) на мишки.
Експертите наблюдавали как на мястото на инжекцията започвало възпаление. Те са фиксирали увеличение на ефективността на контролните точки, благодарение на което преживяемостта на гризачите се повишила, а растежът на туморите се забавил.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Учените се надяват, че в близко време ще могат да разработят аналогичен метод за лечение на хора. Очаква се по такъв начин да може да се лекува рак на простатата и множество тумори при деца.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Първата ваксина срещу рак на гърдата започва клинични изпитания
По-рано учените от Масачузетския технологичен институт съобщиха, че са се научили да укрепват имунитета срещу развитие на онкологични заболявания. Методът се основава на съчетанието на химиотерапия и имунотерапия. Чрез отделяне, увреждане и повторно въвеждане в тумора раковите клетки могат да служат като тригери за активирането на имунната система.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване