Тези, които всекидневно пият кафе, са с по-малък риск от развитието на когнитивни нарушения с възрастта. Причината е, че в техния мозък по-бавно се натрупват амилоидни белтъци – главната причина за възникването на болест на Алцхаймер. Това са установили австралийски учени, които са публикували резултатите от своите изследвания в изданието Aging Neuroscience.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Анализирайки данните от голямо наблюдателно изследване, проведено в продължение на десет години от университета „Едит Коуън“, авторите са установили връзка между кафето и няколко важни маркера, свързани с болестта на Алцхаймер.
"Открихме, че участниците с по-висока консумация на кафе имаха по-нисък риск от развитие на болест на Алцхаймер“, казва Саманта Гарднър от Центъра за изследване и лечение на болестта на Алцхаймер в Школата по медицина към университета „Едит Коуън“.
Резултатите показали, че при любителите на кафе са по-малко подложени на изменение с времето тези области от мозъка, които отговарят за изпълнителните функции, включващи планиране, самоконтрол и внимание. „Кафето може да е особено полезно за възрастните хора, които са подложени на риск от снижаване на когнитивните функции, но нямат никакви симптоми – казва д-р Гарднър. – Това е просто нещо, което хората могат да променят. Възможно е да разработим препоръки, които хората да могат да следват в средна възраст, и се надявам, че това ще има дълготраен ефект.“
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Във въпросното изследване авторите не са си поставяли за цел да определят оптималната ежедневна доза кафе, но според изследователите две чаши на ден няма да навредят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
"Ако средната чаша кафе, приготвена вкъщи, е 240 грама (изследователите имат предвид шварц кафе, а не еспресо – б.р.), увеличаването до две чаши на ден може потенциално да снижи риска от спадането на когнитивните функции с 8% след 18 месеца, а намаляването на темпото на натрупване на амилоид в главния мозък за същия период ще бъде около пет процента“, смята ученият.
При болестта на Алцхаймер амилоидът се слепва, образувайки плаки, токсични за мозъка. Учените са установили, че при тези, които редовно пият кафе, този процес протича по-бавно. Но дали това е свързано с кофеина, или с други вещества в кафето, изследователите все още не знаят. Предстои тепърва това да се определи с точност.
Предишни изследвания са установили, че необработеният кофеин е ефективен за предотвратяване на влошаването на паметта при мишки. Обикновено в кафеените напитки отсъства необработен кофеин, но там има други вещества, като кафестол, кахвеол и ейкозаноил-5-хидрокситриптамид, които също са доказали своята ефективност.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Учените още не са анализирали дали въздействието на кафето върху мозъка се променя в зависимост от начина на неговото приготвяне и добавянето на мляко или захар.