Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

COVID плъзна и сред дивите индийски леопарди

13 януари 2022, 14:30 часа • 8263 прочитания

Индийски учени откриха, че новият вариант на коронавируса е проникнал и в индийската популация на дивите леопарди и е започнал бързо да се разпространява сред нея. Описание на проучването е публикувано в информационния портал за биологични науки bioRxiv.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Анализът на вирусни проби в целия геном показа, че вариантът Делта на SARS-CoV-2 е започнал да се разпространява сред популацията на дивите индийски леопарди. Това откритие подчертава необходимостта от непрекъснато наблюдение на популациите от диви животни, за да се разбере как SARS-CoV-2 се развива, как се разпространява в естествените резервоари на инфекцията, смятат учените.

За последните две години те открили много примери как SARS-CoV-2 или други подобни на него вируси попадат в популацията на диви и домашни животни. Учени от САЩ откриха антитела срещу коронавирус в кръвни проби на белоопашати елени и диви котки. По-рано стана известно, че новият вид коронавирус може да заразява норки, лъвове, тигри, енотовидни кучета и много други диви животни.

Новото изследване на индийските учени от Института за ветеринарни проучвания на Индия изяснява, че сред популацията на дивите леопарди в индийския щат Утар Прадеш е започнал да се разпространява вариантът Делта на SARS-CoV-2. Изследователите анализирали тъканни и кръвни проби, взети от тялото на леопард, открито в края на октомври миналата година в околностите на село Моджипур. Учените откриха в организма му частици от коронавирус.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

И двете изследвания показват, че Делта вариантът на SARS-CoV-2 е проникнал в популацията на индийски леопард в резултат на случаен контакт между животни и хора в ранните етапи на разпространението на този патогенния щам в Индия. Това показва, че SARS-CoV-2 се е разпространявал активно сред популациите на дивите котки през втората половина на миналата година.

Учените са открили вирусни частици и следи от вирусна инфекция не само в белите дробове на леопарда, но и в неговата лимфна система и в мозъчните тъкани. Последното, според ветеринарите, може да означава, че дивите котки са не по-малко уязвими от SARS-CoV-2, отколкото хората, което подчертава необходимостта от постоянно наблюдение на разпространението на коронавируса в техните популации, заключиха учените.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес