Заграбена от нацистите картина на холандския стар майстор Адриан ван дер Верф (автопортрет на художника е на снимката горе), изглежда, ще бъде върната на наследниците на нейния собственик, след като френски съд се разпореди Christie's London да върне „Каещата се Магдалена“ (1707 г.), продадена от аукционната къща през 2005 г. за 60 000 паунда.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Преди нацистите да дойдат на власт, масленото платно принадлежало на колекционера на произведения на изкуството Лионел Хаузър, банкер в Париж и братовчед на писателя Марсел Пруст. През 1945 г. Хаузер съобщил, че на 23 октомври 1942 г. нацистите са иззели колекцията му от 40 произведения на изкуството, включително „Каещата се Магдалена“.
„Каещата се Магдалена“ Adriaen van der Werff / Christie's London
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Френското правителство включило снимки на откраднатите произведения на изкуството в списък на имущество, ограбено по време на войната, но това някак си се изплъзнало на Christie’s преди продажбата през 2005 г., която не включвала история на произхода на картината.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
През 2017 г. новият собственик, анонимен британски колекционер, се обърнал към Christie’s, за да пусне отново картината за продажба. Този път аукционната къща проследила произведението до Хаузър и от правния отдел на Christie’s се свързали с наследниците му, за да ги информират за неговото местонахождение.
Аукционната къща предложила да раздели приходите от продажбата на произведението – минус таксите – между наследниците и настоящия собственик, оценявайки го между 30 000 и 50 000 паунда през 2019 г. Но аукционната къща отказала да върне произведението директно, позовавайки се на давността съгласно законодателството на Великобритания, тъй като са изминали повече от шест години от продажбата през 2005 г.
През юни 2022 г. наследниците завели дело във френския съд, за да си върнат картината, пише Artnet
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Сега Christie’s трябва да върне картината, като дължи глоба от 500 евро за всеки ден забавяне, освен това съдът се разпоредил аукционната къща да разкрие самоличността на настоящия собственик и да плати на наследниците 10 000 евро. Не е ясно дали аукционната къща ще обжалва решението.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Необичайно химично съединение е открито в картина на Рембранд